SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Intermittent fasting: wnioski z najnowszej pracy przeglądowej

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

Ilość wyświetleń tematu: 1946

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 41556
W ostatnich latach przeprowadzono całkiem sporo badań mających na celu ocenę przydatności okresowych restrykcji kalorii (intermittent fasting, IF) pod kątem wpływu na redukcję masy ciała oraz zmniejszanie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu II.

W tym wpisie odniosę się do najbardziej aktualnej systematycznej pracy przeglądowej, w której przeanalizowana wyniki 40 badań IF (1).

Wnioski z tej pracy są następujące:

- okresowe restrykcje kalorii w porównaniu do tradycyjnych (ciągłych) restrykcji kalorii przynoszą zbliżone efekt w zakresie zmniejszania masy ciała i poprawiania składu ciała

- ich wpływ na kontrolę glikemii i wrażliwość tkanek na insulinę wydaje się również podobny

- brakuje również przekonujących dowodów, że wpływ okresowych restrykcji kalorii na stężenia hormonów tarczycy, leptyny, IGF-1, kortyzolu i hormonów płciowych jest odmienny od tego, jaki wywierają ciągłe restrykcje kalorii (w tym zakresie zasób badań pozwalających na wnioskowanie jest zdecydowanie ograniczony)

Podkreślę, że wśród przeanalizowanych badań aż 14 przeprowadziła wraz z zespołem Dr. Krista Varady z Uniwersytet Illinois w Chicago. W sprzedaży dostępna jest jej książka: "The Every-Other-Day-Diet", wydana również w języku polskim. Krista prowadzi badania ADMF - modyfikowanej głodówki co drugi dzień (alternate day modyfied fasting, ADMF). Metoda ta polega na przeplataniu "dni konsumpcji", w których żywność spożywana jest do woli z "dniami głodzenia", podczas których dozwolone jest spożycie jednego posiłku, stanowiącego 25% zapotrzebowania energetycznego, najczęściej między 12:00 a 14:00. W przypadku tej metody po okresie adaptacji (2-3 tygodnie) uczestnicy stosunkowo dobrze tolerują dni głodzenia. Natomiast w dniach konsumpcji wbrew pozorom zazwyczaj nie występuje u nich chęć do objadania się za dwa dni (w badaniach spożycie w dniach konsumpcji zazwyczaj stanowiło 95% zapotrzebowania energetycznego) – to niewątpliwie ciekawa właściwość tej metody.

Jeśli chodzi o bardziej znaną w środowisku fitnessowym metodę, polegającą na skracaniu okna konsumpcji do 4-8 godzin (time- restricted feeding, TRF – popularne Leangains to jedna z opcji TRF) w tej chwili mamy jedynie dwa badania określające skuteczność tej metody oraz szereg badań dotyczących Ramadanu.

Wspomnę jeszcze, że na ostatniej konferencji ISSN, jeden z doktorantów z Uniwersytetu w Baylor w Waco - Grant Tinsley - przedstawił wyniki pierwszego badania TRF, w którym uczestnicy ćwiczyli siłowo (być może odniosę się do tego badania w jednym z kolejnych wpisów) – tak, zgadza się – dotychczas w żadnym badaniu IF trening siłowy nie był elementem protokołu. Grant jest też autorem obszernej pracy przeglądowej odnośnie IF (2), która ukazała się 2 miesiące przed ukazaniem się pracy, do której się odnoszę.

Myślę, że wnioski z mojego artykułu o IF nadal można uznać za aktualne: metody IF stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych restrykcji kalorii, niekoniecznie idealną dla każdego i niekoniecznie magiczną. Przy takim podejściu niektórym osobom łatwiej jest ograniczać spożycie kalorii. Umieszczanie większości spożywanych kalorii w oknie po treningu siłowym również zdaje się mieć swoje plusy

1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26384657 
2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26374764 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 713 Napisanych postów 9084 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 99288
A czy w dni konsumpcji również stosowany był model skracania okna konsumpcji?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 41556
W badaniach ADMF w dniach konsumpcji posiłki były spożywane do woli w ciągu 24 godzin.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Początki z IF - CZY JETEM ZIELONY? :D

Następny temat

Początki IF - potrzebne porady i pomoc dla żółtodzioba

forma lato