Po pierwsze, koszulka jest inna od używanych do tej pory. Po drugie, całkowicie inaczej pracuje podczas wyciskania. Po trzecie, praktycznie nie uciska, nie zatrzymuje oddechu, nie ulega rozerwaniu podczas wyciskania.
U wszystkich moich zawodników różnica miedzy wynikiem w EHPHD Inzera wynosi 10-15 kg.
Rozmiar koszulki wybierany jest zgodnie z tabela 1. Obwód klatki piersiowej w rozluźnionej pozycji w centymetrach odpowiada odpowiedniemu rozmiarowi.
Następującą zasada ma również zastosowanie: obwód klatki piersiowej w calach odpowiada odpowiedniemu rozmiarowi (obwód klatki w centymetrach/ 2,54 = rozmiar koszulki)
Titan zaleca używanie koszulek o różnych rozmiarach na zawodach, sprawdzianach i treningach (patrz tabela 1) Większość sportowców nie może pozwolić sobie na zakup trzech koszulek, ale bardzo polecam dwie różne koszulki.
1. Większość zawodników przyzwyczaiła się do ruchu wykonywanego w koszulce Inzera, dlatego trenowanie(reedukacja) nowego ruchu w ciasnej koszulce startowej Fury będzie bardzo trudne.
Wszyscy moi zawodnicy bez poważnych konsekwencji( dosłownie na pierwszym treningu)
zmienili Inzera EHPHD na Fury Titana w rozmiarze „startowym" -stosowanym na zawodach. Dokładnie Iwan Szliahtoj, Sergiej Romanenko, Sergiej Nalejkin. Było jednak wielu sportowców, którzy za pierwszym razem nie poradzili sobie z tymi koszulkami.
2. Wielu sportowców waży więcej w okresie przed zawodami, a co za tym idzie ma większy obwód klatki piersiowej niż na zawodach. Koszulka trochę rozciągnięta na treningach nie będzie taka obcisła na zawodach, jakbyśmy tego oczekiwali. Jeżeli zawodnik dobrze się ubiera i jest pewny umiejętności ubierającego go partnera, to może użyć koszulki o rozmiar mniejszej niż jest zalecana. Bądźcie jednak przygotowani na to, że rękawy będą mocno uciskać ręce, które mogą być niedokrwione.
Wbrew wielu Rosyjskim źródłom mówiący jak ciężko ubrać koszulkę Fury mogę udowodnić, że ubiorę ja w 1 najwyżej 2 minuty i do tego dobrze.(...)
Do założenia Fury potrzebujemy:
Koszulkę, dwa nieużywane worki na śmieci, kostkę magnezji, talk, pas(pasek), wodę.
1. Ręce od łokci w górę posypujemy talkiem, kiedy koszulka całkiem stanie talk pomoże przesunąć krawędzie.
2. Po zrobieniu otworów w workach, nakładamy je na ręce. Zawodnik przytrzymuje worki palcami, a my naciągamy worki na przedramiona, ramiona i barki (worki powinny być raczej duże)
3. Rękawy koszulek są bardzo wąskie i dlatego zatrzymają się już w połowie przedramion. Jest to jednak łatwe do przejścia dzięki workom. Chwytamy rękaw mocno obiema dłońmi i przesuwamy do łokci.
4. Kiedy tylko odsłonimy łokcie, łatwo włożyć głowę w otwór koszulki. Łatwo rozciągamy koszulkę na plecach i klatce, możemy wrócić do rękawów.
5. Dolna krawędź pozostaje nad łokciem. Rękawy naciągamy do góry, w kierunku barków, tak żeby wygładzić wszelkie zagięcia, które powstały podczas zakładania. Będzie to możliwe dzięki workom, które ciągle są na rękach.
6. Teraz przechodzimy do barków. Trzymając podstawę rękawa naciągamy mocno, „wstawiając" naramienne. To powinno być zrobione na całym obwodzie podstawy rękawa.
Mamy za sobą połowę roboty. Skończyliśmy z rękawami, teraz należy je zwilżyć obficie wodą, co uelastyczni materiał i zapobiegnie drętwieniu rak. Drętwienie zdarza się większości używających Fury.
Przechodzimy do najistotniejszej części ubierania koszulki- naciąganiu jej na klatkę.
Musimy jedno ustalić- część koszulki od otworu na głowę 20-30 cm w dół jest strefą roboczą. Naszym zadaniem jest naciągnięcie tej strefy, aby znalazła się najbliżej miejsca, do którego opuszczamy gryf sztangi. To zapewni silny zryw sztangi z klatki.
7. Przed naciąganiem na klatkę należy koniecznie posmarować magnezja wewnętrzna cześć koszulki i klatkę. To zapobiega zsuwaniu strefy roboczej w kierunku szyi.
8. Uchwyć otwór na szyje i zacznij ciągnąć starając się jak najbardziej przybliżyć strefę roboczą do miejsca kontaktu z gryfem.
9. Należy popchnąć klatkę piersiową do góry. W tym celu należy jedna ręka pod koszulka pchać klatkę do góry a drugą trzymać koszulkę żeby nie zsunęła się w kierunku szyi.
10. Naciągamy dalej koszulkę a dół umocowujemy wąskim paskiem. Jeżeli zawodnik mocno mostkuje używamy wąskiego paska, jeżeli wygięcie jest małe może być szeroki pas. (...)
Koszulka jest założona, nie potrzebujemy już worków. Podczas pierwszego podejścia koszulka układa się dzięki talkowi na rękach.
Myjemy klatkę i kark woda - zmywamy magnezję i ściągamy koszulkę.
© 2000 Sergiy Ryzhuk.
Copyright by
Ukrainian Powerlifting Federation.
All rights reserved
Power comes from God, if you believe...