chciałem się dowiedzieć czy w judo praktykuje się taki sposob rzutu przez ramie
http://www.themat.com/CoachesCorner/technique/ArmSpinHeadTie/default.php
lub taki
http://www.themat.com/section.php?section_id=8&page=ta
sam powiem ze bardzo mi przypadla do gustu ta wersja rzutu przez ramie jesli chodzi o latwosc wykonywania
pominawszy kwestie czy mamy do czynienia z judo czy z zapasami, takie "obrotowo wciagajace" wersje rzutu przez ramie/seoi nage roznia sie zasadniczo od normalnego rzutu przez plecy, stad moje pytanie, czy sa cwiczone w judo bo osobiscie sie nie spotkalem (choc to byc moze kwestia mojego niewielkiego stażu), i jeszcze chcialem zapytac - jak uwazacie jaka wersja jest bardziej efektywna i prostrza w walce.
i drugi rzut - czesto jak na treningach mamy taka zabawe - wypchnac przeciwnika za maly obszar. wiadomo ze zazwyczaj zaczyna sie od tego ze mamy klincz i przeciwnik napiera do przodu. widzialem taki rzut na youtube (p.s. od razu mowie ze nie mam zwyczaju uczyc sie ze szkoleniowek i potem trenowac z dziadkiem w szopie )i zauwazylem ze w tej zabawie bez Gi swietnie mi on wychodzi. Jak nazywa sie ten rzut? jak nalezy go wykonywac, bo widze ze co filmik to inna wersja, inne ulozenie nog, niektorzy rzucaja nisko a niektorzy wysoko. pytam z ciekawosci bo trudno mi wyobrazic sobie taki rzut w judo. a moze jednak?
rzut znany pod nazwami "lateral drop/throw/toss"
<- tutaj prezentowany przez Ivana Ivanova, zauwazcie jak bardzo sie rozni od tego wykonywanego przez 2 chlopaszkow
czy to jest nasz "półsuples"?
p.s. te filmiki dowodza o bezsensie "nauki ze szkoleniowek" - w kazdej jest cos przedstawione na swoj sposob i nie ma mozliwosci korygowania bledow
i sprawa trzecia - dlaczego tak rzadko widzimy na zawodach judo ogoshi? kwestia trudnosci dojscia reka pod ramie przeciwnika w judodze w realnej walce czy latwosc skontrowania?
pozdrawiam
the purpose of any travel is to get home.