
Zespół cieśni podbarkowej, nazywany również zespołem ciasnoty podbarkowej, jest to sytuacja, w której ścięgna mięśni rotujących staw ramienny zostają uciskane przez struktury otaczające ścięgna stożka rotatorów - zazwyczaj przez akromion. Oznacza to, że w wyniku pewnych patologii biomechanicznych (lub fizjologicznych - w zależności od przyczyny), dochodzi do nadmiernego obciążenia mięśni rotujących, które podczas unoszenia ramienia zaczynają mocno ocierać o wyrostek barkowy, prowokując ból. Jak wiemy, ból z kolei będzie powodował mocniejsze napięcie struktury mięśnia, co przyczyni się do powstania błędnego koła. Każde kolejne powtórzenie będzie nasilało odczucia bólowe, aż w najgorszym przypadku może nastąpić przerwanie ścięgna.
Przyczyny bólu
-Stan zapalny ścięgien mięśni rotujących.
-Stan zapalny kaletki. Kaletka jest to twór, za pomocą którego jest możliwe ślizganie się ścięgien, znajduje się pomiędzy stożkiem rotatorów, a wyrostkiem barkowym, wytwarza maź.
-Podrażnienie ścięgien i mięśni w wyniku ucisku.
Przyczyny dysfunkcji
Błędna technika treningowa - powiązana będzie m.in. ze źle ustawionymi barkami, głową, plecami, pośladkami i nogami podczas wyciskania. Oznacza to, że wysunięte barki, brak unieruchomienia obręczy kończyny górnej, “latająca” głowa, będą prowokowały powstawanie dysbalansu mięśniowego, co będzie powiązane z decentralizacją kości ramiennej. Brak stabilności w stawie z kolei wiązać się będzie z większymi naprężeniami na tkanki rotatorów i ich podrażnieniem. Pamiętaj, że ruch wyciskania sztangi leżąc to nie tylko “machanie góra dół”. Odpowiednia technika zakłada wprowadzenie również dwóch ruchów izometrycznych, z których jeden ma na celu zabezpieczenie stawu poprzez ograniczenie “luzów” torebki stawowej. Dlatego przed ściągnięciem sztangi ze stojaków, powinieneś wyobrazić sobie, że chcesz jak gdyby złamać sztangę rękoma. Oznacza to wprowadzenie ruchu rotacji zewnętrznej w stawach ramiennych i ograniczenie swobody przemieszczania się głowy kości ramiennej w stawie. Sprawa się komplikuje, gdy mowa o wyciskaniach podczas treningu mięśni naramiennych. Ze względu na brak punktu podparcia dla pleców (no chyba, że wyciskamy siedząc), stabilizacja obręczy barkowej będzie jeszcze trudniejsza. Przykurcz tylnej części torebki stawowej, będzie ograniczał możliwość skorzystania z pełnego zakresu ruchu w stawie ramiennym, co powiązane będzie również z nasileniem dolegliwości bólowych.
(...)
Czytaj dalej:
http://potreningu.pl/articles/5161/zespol-ciesni-podbarkowej
Zmieniony przez - TomQ-MAG w dniu 2017-01-20 19:18:49
Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja dla zaawansowanych kontakt
https://www.instagram.com/tomq.bb/