
Dźwignie na nogi są silnym narzędziem w arsenale zawodnika. Jednak żeby odpowiednio ich używać, potrzeba wielkiej pewności siebie w dążeniu po noge, agresywności ale przede wszystkim wiedzy jak zmaksymalizować końcowy efekt i zwiększyć siłę dźwigni, zwłaszcza walcząc z większymi i silniejszymi przeciwnikami.
W tym temacie zajmiemy się niezwykle popularną dźwignią jaką jest klucz na stopę.
Przedstawiony tutaj zbiór porad pochodzi od znanego w USA trenera brazylijskiego jiu-jitsu oraz MMA Dana Faggella. Prowadzi on własną szkołę, prowadzi w stanach wiele seminariów. Znany jest z wielu walk z większymi przeciwnikami wygranymi przez dźwignie na nogi.
Walka o 3 miejsce w kategorii absoluto na NAGA New England Championships 2011 zakończona szybkim kluczem na stopę. Przy okazji przedstawione przykładowe dojście do tego kończenia, klasyczne agresywne „kulnięcie” się pod przeciwnika i natychmiastowy atak nogi.
Świetnie video Dana opisujące prostym angielskim klucz na stopę:
Najważniejsze szczegóły:
1: „Ogórkowe wygięcie” – przy dążeniu do klucza na stopę ważne jest, by nie zakładać rąk do dźwigni na luźno, i zadowolonym siłować się i kombinować dalej – już przy chwyceniu jedną ręką stopy i drugą ręką za nadgarstek powinien pojawić się nacisk na staw skokowy przeciwnika, tylko dzięki samemu chwytowi i bez napinania większej ilości mięśni. Przede wszystkim dłoń trzymającą stopę mocno skręcamy do środka trzymając ją przy palcach, czy nawet za same palce (czyli nie „nachwyt” tylko dążymy nadgarstkiem mocno do chwytu młotkowego) a drugą ręka mocno zaciska w nadgarstku pierwszą. Pamiętać też należy by chwytać stopę małpim chwytem! (chwytanie kciukiem ogranicza nam ruch)
2: Stopa jak najbliżej klatki piersiowej! Wiele ludzi popełnia błąd oddalając nogę przeciwnika od siebie i w ten sposób próbując skręcać nogę. Eksperci od kluczy na stopę tacy jak bracia Mendes, czy Caio Terra zawsze przy atakowaniu nogi tą techniką ściskają ją do siebie, i mając stopę przy swojej klatce skręcają się na bok całym swoim ciałem. Czyli całe ciało pracuje nad tym by przeciwnik odklepał, noga przyciągamy blisko do siebie, nie oddalamy jej!
3: Stopę skręcamy do łokcia przeciwnika. Często się mówi, by przy zakładaniu klucza na stopę nogę skręcać w stronę tyłka przeciwnika, jednak dźwignia jest jeszcze silniejsza i działa solidnie na staw kolanowy przy wyginaniu stopy w stronę łokcia. Przykładowo, robimy klucz na prawą nogę, to dążymy do wygięcia stopy w stronę prawego łokcia. Przy porządnym założeniu techniki w ten sposób przeciwnik odczuje także dźwignie w stawie biodrowym. Dodatkowo zwiększa się możliwy dla nas zakres ruchu. Większa siła, więcej atakowanych stawów – o to nam wszystkim właśnie chodzi, a przy walce z większymi i silniejszymi przeciwnikami liczy się każdy dodatkowy szczegół zwiększajacy skuteczność dźwigni.