Ostatnio bardzo często mówi się w telewizji i pisze w Internecie na temat kleszczy, które przenieś, potrafią nie tylko kleszczowe zapalanie mózgu, boreliozę, ale też wiele innych chorób odkleszczowych. Lekarze zalecają, by nie wyciągać ich samemu, a bezpośrednio po zauważeniu intruza udać się na SOR. Gdyż wtedy możemy mieć pewność, że doświadczony lekarz wyciągnie całego kleszcza.
Ślad po ukąszeniu tego pajęczaka może świadczyć o zapalnym odczynie. Jeśli jesteśmy pewni, że usunęliśmy go poprawnie, warto odkazić to miejsce, posmarować to miejsce lekiem przeciwzapalnym. Gdy miejsce swędzi, krwawi lub ropieje, należy udać się do lekarza dermatologa, on na pewno przepisze antybiotyk. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, należy obserwować to miejsce. Jeśli zacznie się powiększać, przybierać różnorakie formy okręgów, oznacza to, pierwszy symptom boreliozy. Prawda jest taka, że wiele osób chorych na boreliozę nie miało nawet rumienia, gdyż występuje on w 30% zakażeń bakteriami. Przy odczynach zapalnych, które pojawić się mogą po ukąszeniu znacznie częściej pojawić się może tak zwany rumień. Dlatego obserwacja będzie odgrywała kluczową rolę. Warto nadmienić, iż rumień po kleszczu zwykle nie pojawia się od razu po wyciągnięciu pajęczaka, tylko po pewnym czasie (od kilku dni, do nawet 3 tygodni).
Należy pamiętać, że owa zamiana – rumień wędrujący może pojawić się nie zawsze w miejscu ukąszenia, a wędrować, jak sama nazwa mówi na całym ciele.
Dlatego, zanim wybierzemy się na spacer do lasu, czy po skwerku należałoby odpowiednio się przygotować, by uchronić się w jak największym stopniu przed wkłuciem się kleszcza.
Dobrze jest zaopatrzyć się w spray'e odstraszające kleszcze, ponadto pamiętajmy o odpowiedniej odzieży, wybierajmy jasne ubrania, a przed wejściem do domu warto się otrzepać.
Po takich wycieczkach również warto sprawdzić swoje ciało, aby mieć pewność, że nic na nim nie żeruje.
Kleszcze mogą się wbić na nas nie tylko w lesie i na skwerkach, ale wszędzie tam, gdzie jest kawałek trawy, dlatego należy być czujnym.
Gdy pojawia się rumień, natychmiast trzeba udać się do lekarza chorób zakaźnych.
