W sytuacji, gdy chcemy wiedzieć, ile dana substancja będzie ważyła, czyli ile gramów będzie miała określona ilość ml, musimy przede wszystkim wiedzieć jaką substancję chcemy analizować. Każda substancja ma bowiem inną gęstość, a to właśnie ona odpowiada za to, ile będzie ważyła.
Gęstość, czyli masa właściwa jest stosunkiem masy pewnej ilości substancji do zajmowanej przez nią objętości. Jednostką gęstości w układzie SI jest kg/m3 (kilogram na metr sześcienny). Gęstość większości substancji uzależniona jest od panujących warunków. Głównie od temperatury i ciśnienia. Dlatego też gęstość substancji podaje się w warunkach standardowych. Znając współczynnik gęstości, jesteśmy w stanie określić jej masę. Dla przykładu gęstość wody to 997,8 kg/m3, więc 1000 litrów wody ważyło będzie 997,8 kg. Dlatego też uśrednia się i podaje, że 1 litr wody waży 1 kg. W przypadku innych substancji różnic mogą być znaczne.
Dlatego też podstawowym urządzeniem w asortymencie osoby, której zależy na kształtowaniu sylwetki, powinna być elektroniczna waga kuchenna. Za jej pomocą poznać możemy masę każdej substancji i wykorzystywać przy układaniu diety. Polecam używanie tego urządzenia, nie tylko w odmierzaniu suplementów, ale przede wszystkim w naszym żywieniu. To ile czego zjadamy, jest podstawą do określenia i kontrolowania efektów treningowych.
