Antybiotyki z lekami przeciwbólowymi są często wypisywane przez lekarzy. Nie ma jednak większego zastrzeżenia do spożywania ich razem, trzeba jednak wiedzieć w jakich ilościach oraz w jakim odstępie czasu należy je przyjmować.
Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub zapytać farmaceutę w aptece czy dany antybiotyk można łączyć z lekiem przeciwbólowym i na odwrót.
Jest wiele skutków ubocznych, antybiotyk może słabiej działać, bądź przedłużać i nasilać działanie leku przeciwbólowego jak również lek przeciwbólowy może nasilać lub osłabiać działanie antybiotyku.
Jest to spowodowane tym, że niektórych leków ze względu na ich skład nie powinno się ze sobą mieszać bo może to prowadzić do różnych skutków ubocznych oraz powikłań zdrowotnych.
Już samo mieszanie leków przeciwbólowych jest niebezpieczne np.jednoczesne przyjmowanie paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego spowoduje, że w żołądku powstanie farmakologiczny "koktajl Mołotowa", a wątroba zostanie bardzo obciążona i przez długi czas pracować będzie na najwyższych obrotach, filtrując wszystkie zaaplikowane substancje.
Efektem takiej mieszkanki może być podwyższenie stężenia substancji aktywnych z obu leków we krwi. To z kolei prowadzi do nasilenia objawów niepożądanych dla każdego z tych medykamentów, a w niektórych przypadkach nawet do uszkodzenia organów.
Nie należy mieszać też niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czyli ibuprofenu, z paracetamolem. Te specyfiki, przyjęte jeden po drugim, potrafią siać w
organizmie spore spustoszenie. Objawami mogą być: podwyższone ciśnienie tętnicze, ból głowy, a nawet drgawki. Badania dowodzą także, że łączne przyjęcie tych dwóch leków zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek i nasila objawy ich niewydolności, może również prowadzić do alergii krzyżowej, czyli uczulenia na oba specyfiki.
Zmieniony przez - godav w dniu 2017-10-12 21:47:02