Wiele osób od czasu do czasu sięga po alkohol. Okazja i powód zawsze się znajdzie: a to wyjście z kumplami do pubu, czyjeś urodziny, narodziny dziecka, imieniny, święta, spotkanie po latach czy też dla zrelaksowania się po ciężkim tygodniu pracy.
- 1. Wpływ alkoholu na organizm
- 2. Alkohol a trening
- 3. Alkohol a dieta
- 4. Alkohol a stosowane leki - Azycyna
Wpływ alkoholu na organizm
Bez względu na rodzaj trunku - wódka, piwo czy wino - trasa, którą pokonuje alkohol jest identyczna: żołądek -> jelito cienkie, skąd zostaje wchłonięty do krwiobiegu i krążąc po całym organizmie przechodzi barierę krew-mózg, wpływając na wiele organów w naszym ciele.
Alkohol negatywnie wpływa na:
- koordynację ruchową
- pamięć (“urwany film”)
- widzenie
- racjonalne myślenie i podejmowanie decyzji
- funkcje wątroby
- funkcje mózgu
- sferę emocjonalną - odczuwanie empatii
- sen - prowadzi do zaburzeń
- układ hormonalny - nieprawidłowe wydzielanie testosteronu u mężczyzn
i wiele innych.
W kontekście pracy nad formą sportową alkohol spożywany w większych niż symbolicznych ilościach ma znaczny wpływ na zmniejszenie możliwości wysiłkowych.
Powoduje spadek siły izometrycznej oraz ekscentrycznej.
Regularne spożywanie alkoholu wraz z oralnymi środkami farmaceutycznymi może prowadzić do niewydolności wątroby.
Alkohol a dieta
Oprócz skutków ubocznych związanych stricte z treningiem na siłowni, warto zaznaczyć, iż każdy rodzaj alkoholu dostarcza dodatkowych kalorii. Fakt jest taki, że część energii, pochodząca z alkoholu, rozpraszana jest w organizmie w postaci ciepła - efekt termogenny alkoholu. Szczególnie alkohol wysokoprocentowy wykazuje takie właściwości, np. wódka.
Kieliszek (50ml) wódki dostarcza ok. 100kcal, biorąc pod uwagę, że część jest rozpraszana w postaci ciepła - to nie jest wysokokaloryczna. Jeśli jednak nie pijemy jej “na czysto”, a w postaci kolorowych drinków z syropem cukrowym i sokiem, to mamy już prawdziwą bombę kaloryczną. Kilka takich drinków, do tego przekąski - chipsy, słone paluszki, solone orzeszki - i bilans kaloryczny znacznie przekroczony.
Podsumowanie
Sporadyczne spożywanie alkoholu nie musi mieć negatywnych następstw o ile nie wypijamy go w dużych ilościach i z kalorycznymi dodatkami.
Alkohol a stosowane leki - Azycyna
Azycyna, czyli azytromycyna, to silny antybiotyk stosowany przy zakażeniach dolnych i górnych dróg oddechowych, gardła, ucha środkowego, skóry i tkanek miękkich, a także przy zapaleniu cewki moczowej i szyjki macicy u kobiet. Jego działanie po odstawieniu trwa nawet
do 10 dni, stąd należy zachować ostrożność z piciem alkoholu nawet po zaprzestaniu spożywania leku.
Sam w sobie może powodować nieprzyjemne i groźne dla zdrowia oraz życia skutki uboczne, jak np.: biegunka, zaburzenia czynności wątroby (zapalenie, martwica, niewydolność), zapalenie trzustki, senność, drgawki. Połączony z alkoholem może potęgować te skutki uboczne i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Sumamed_+_alkohol_czy_to_bezpieczne_-t240358.html#post1
https://www.sfd.pl/Bóle_mięśni_po_alkoholu-t655794.html
https://www.sfd.pl/Dalacin_C__mozna_pic_-t311763.html