Kontuzja barku zdarza się dość często i dotyczy nie tylko sportowców, ale również ludzi, którzy amatorsko uprawiają jakaś aktywność, ale bardzo często dochodzi do tego u przeciętnej osoby, nieaktywnej fizycznie z racji typowego przeciążenia jednego z barku, a to wywołać może silne stany zapalne, ale również przeróżne mikrourazy. W szczególności uciążliwy jest uraz właśnie stawu barkowego, który uczestniczy w niemalże wszystkich ruchach górnej części ciała, które wykonujemy na co dzień. Począwszy od robienia obiadu, skończywszy na wiązaniu obuwia.
Problemy tego typu, z barkami powstają bardzo często u sportowców, wskutek źle przeprowadzanej rozgrzewki obręczy barkowej, która podczas treningu siłowego na górne części ciała jest bardzo istotna.
Gdy ból dokucza nam dłuższy czas, a odstawienie aktywności fizycznej nie przynosi żadnych rezultatów, należałoby udać się do ortopedy celem skonsultowania, czy w barku nie doszło do poważnych zmian, takich jak naciągnięcie wiązadeł, czy problem z rotatorami.
Ortopeda celem zdiagnozowania, co zaszło w barku, zaleci RTG barku oraz jego USG, na podstawie tych obrazów jest w stanie stwierdzić jakie zmiany zaszły w obręczy, jeśli obraz będzie niejednoznaczny, lekarz zaleci badania MR (rezonans magnetyczny), który dokładniej przedstawi problem, jeśli okaże się, że jest on bardziej złożony, być może potrzebna będzie nawet operacja.
Jeśli ból się utrzymuje, ale zmniejsza się jego napięcie, warto odwiedzić fizjoterapeutę, gdyż kilkudniowa terapia z dobrym fizjoterapeutą potrafi zdziałać cuda. Jeśli nie jesteś pewny i nie znasz w swojej okolicy dobrego fizjoterapeuty, warto zasięgnąć opinii w dziale Zdrowie i uroda
https://www.sfd.pl/Zdrowie_i_Uroda-f113.html, gdzie moderatorzy na pewno pomogą w wyborze odpowiedniego fizjoterapeuty z Twojej okolicy.
