Aminokwasy rozgałęzione wykazują potencjał antykataboliczny i anaboliczny. Dostarczają szkieletów węglowych w momencie kryzysu energetycznego, wpływają także na funkcjonowanie układu nerwowego (zmniejszają zmęczenie), oraz wpływają na aktywność hormonów i kinaz odpowiedzialnych za metabolizm białek.
W suplementacji sportowej zajmują szczególne miejsce. Stosowane są jako element wspomagania wysiłku i regeneracji powysiłkowej, a także jako antykatabolik i katalizator przemian anabolicznych. Popularne zarówno wśród przedstawicieli dyscyplin sylwetkowych, siłowych, wytrzymałościowo siłowych jak i wytrzymałościowych. Stosowanie BCAA przed i w trakcie aktywności fizycznej wpływa hamująco na aktywność niektórych neuroprzekaźników o charakterze tłumiącym, a także usprawniają przebieg procesów energetycznych przyczyniając się tym samym do poprawy zdolności wysiłkowych. Przyjmowanie BCAA po zakończeniu wysiłku błyskawicznie zwiększa poziom tych aminokwasów we krwi i zasila tkankę mięśniową (aminokwasy rozgałęzione dostają się tam z pominięciem wątroby), a za sprawą leucyny nastepuje aktywacja kinazy mTOR, która inicjuje anabolizm białek mięśniowych. Tutaj leucyna wykazuje pewien synergizm z insuliną (ta oddziałuje na kinazę PI3 i kinazę białkową B).
BCAA dostępne są w postaci monopreparatów, oraz z dodatkiem cytruliny, glutaminy i niektórych witamin, a także znaleźć je można w zaawansowanych suplementach aminokwasowych, kreatynwoych, stackach przed i potreningowych, a nawet napojach. Są też naturalnym składnikiem odżywek białkowych i węglowodanowo-białkowych.
Dawkowanie:
Zazwyczaj 1 – 2g BCAA / 10kg beztłuszczowej masy ciała na dobę, głownie okołotreningowo
http://www.sfd.pl/TEST_spalacz_REDOX_EXTREME-t1165501-s45.html - redukcja 2018
http://www.sfd.pl/-t1090712-s450.html -> blog treningowy