Białe "krostki" na gardle, szczególnie w okolicach migdałków są dość często występującymi kamieniami migdałkowymi. Powstają one w wyniku wytwarzania się czopów retencyjnych tworzących się w zachyłkach (kryptach) migdałków podniebiennych.
Mogą one przybierać różnej wielkości rozmiary. Najczęściej spotykane są dość niewielkie, kilkumilimetrowe. Jednak obserwowano przypadki powstawania kamieni o wielkości ponad 1 cm i masie do 42 gramów. Z reguły te niewielkie nie są niebezpieczne dla naszego organizmu. Jednak im większe, tym ryzyko niebezpieczeństwa wzrasta. Dlatego też zdecydowanie warto w takiej sytuacji skonsultować to z laryngologiem.
Powstawanie kamieni migdałkowych wynika ze stanów zapalnych migdałków. Często narażone są one na rozwój bakterii i powstawanie zapalenia gardła oraz częstych infekcji. Szacuje się, że posiada je około 10% społeczeństwa.
Kamienie migdałowe powodują powstawanie bardzo nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Przypadłość ta nazywana jest halitozą. Powstawanie nieprzyjemnego zapachu wynika z wytwarzania się związków putrescyny, siarkowodoru i metanotiolu, które są wydzielane w wyniku działalności bakterii beztlenowych.
Leczenie polega płukaniu gardła naparem z szałwii, octem winnym, roztworem wodnym nadtlenku wodoru lub innymi środkami bakteriobójczymi przepisanymi przez lekarza. Ostatecznym sposobem na pozbycie się problemu jest usunięcie migdałów.
