Nadal wiele wątpliwości budzi łączenie ze sobą różnych odżywek sportowych i suplementów w jednej porcji. Najczęściej wynikają one z nieznajomości działania poszczególnych środków. Żeby móc precyzyjnie odpowiedzieć na postawione pytania warto przyjrzeć się z bliska wymienionym produktom.
Kreatyna - dawkowanie
Kreatyna czyli kwas β-metyloguanidynooctowy (chem. C4H9N3O2) jest organicznym związkiem chemicznym, który zawiera elementy strukturalne guanidyny i kwasu octowego, występujący głównie w mięśniach i ścięgnach.
Suplementacja kreatyną powoduje zwiększenie poziomu fosfokreatyny w mięśniach i tym samym zasila rezerwy energetyczne tkanki mięśniowej. Jednocześnie dochodzi do zwiększonego uwodnienia komórek, co z kolei zwiększa nasilenie tempa przebiegu syntezy białek, powodując
przyrost masy mięśniowej, a także zahamowanie aktywności enzymów proteolitycznych – rozkładających białka mięśniowe. Kreatyna jest więc substancją działającą anabolicznie i ergogenicznie oraz antykatabolicznie.
Najczęściej spotyka się następujące metody przyjmowania kreatyny:
-z fazą ładowania, przyjmując dziennie ok. 0,3g kreatyny na kg masy ciała przez 2-3 dni i następnie zmniejszyć dawkę do 2-5g na dobę (faza podtrzymania);
-stała dzienna dawka kreatyny, wynosząca od 5-10g.
Kreatynę stosuje się cyklicznie, a więc przez określony czas, po którym robi się przerwę w suplementacji. Przyjęło się, że optymalnym czasem stosowania kreatyny jest okres od 4 do 8 tygodni, po których następuje miesięczna przerwa.
Kreatynę warto przyjmować w mniejszych porcjach (dzienną dawkę należy podzielić) wraz z posiłkami węglowodanowymi i uznaje się, że najlepsza pora na przyjęcie suplementu to posiłki okołotreningowe. W dni nietreningowe - z obojętnie którym posiłkiem, w którym występują węglowodany.
Więcej: https://www.sfd.pl/Jaka_kreatyna_najlepsza_-t155324.html
Sklep: https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_3-Creatine_Malate_XtraCaps-opis35007.html
Odżywka białkowa
Dawkowanie odżywki białkowej jest sprawą indywidualną, uzależnioną od wielu aspektów. Na pewno korzystnie zastosować porcję preparatu proteinowego bezpośrednio po zakończeniu treningu, jak i opcjonalnie w posiłkach ubogobiałkowych (owsianka, musli, koktajle owocowe etc). Produkt ten nie powinien jednak stanowić podstawowego źródła białka w diecie.
Więcej: https://www.sfd.pl/Białko,_odżywki_bez_treningu__czym_to_grozi_-t251327.html
Sklep: https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Whey_Protein-opis35277.html
Czy można zatem łączyć ze sobą ww. produkty?
Łączenie ze sobą wspomnianych środków nie będzie powodować żadnych negatywnych reakcji, wręcz przeciwnie - stosowanie wzajemnie uzupełniających się preparatów może nieść za sobą szereg pozytywnych następstw.
