Kreatyna czyli kwas β-metyloguanidynooctowy (chem. C4H9N3O2) jest organicznym związkiem chemicznym, który zawiera elementy strukturalne guanidyny i kwasu octowego, występujący głównie w mięśniach i ścięgnach.
Suplementacja kreatyną powoduje zwiększenie poziomu fosfokreatyny w mięśniach i tym samym zasila rezerwy energetyczne tkanki mięśniowej. Jednocześnie dochodzi do zwiększonego uwodnienia komórek, co z kolei zwiększa nasilenie tempa przebiegu syntezy białek, powodując
przyrost masy mięśniowej, a także zahamowanie aktywności enzymów proteolitycznych – rozkładających białka mięśniowe. Kreatyna jest więc substancją działającą anabolicznie i ergogenicznie oraz antykatabolicznie.
Na rynku suplementów można znaleźć następujące formy kreatyny: jabłczan, monohydrat, cytrynian, ester etylowy, azotan, chlorowodorek, glukonian, α-ketoglutaran i orotan.
Powyższe formy różnią się między sobą zawartością czystej kreatyny.
Występują w formie kapsułek, proszku bądź płynu.
Najczęściej spotyka się następujące metody przyjmowania kreatyny:
-z fazą ładowania, przyjmując dziennie ok. 0,3g kreatyny na kg masy ciała przez 2-3 dni i następnie zmniejszyć dawkę do 2-5g na dobę (faza podtrzymania);
-stała dzienna dawka kreatyny, wynosząca od 5-10g.
Kreatynę stosuje się cyklicznie, a więc przez określony czas, po którym robi się przerwę w suplementacji. Przyjęło się, że optymalnym czasem stosowania kreatyny jest okres od 4 do 8 tygodni, po których następuje miesięczna przerwa.
Kreatynę warto przyjmować w mniejszych porcjach (dzienną dawkę należy podzielić) wraz z posiłkami węglowodanowymi i uznaje się, że najlepsza pora na przyjęcie suplementu to posiłki okołotreningowe. W dni nietreningowe - z obojętnie którym posiłkiem, w którym występują węglowodany.
W przypadku tego produktu dawka wynosi 4 kapsułki.
W dzień treningowy: 4 z posiłkiem przedtreningowym i 4 z potreningowym.
W dzień wolny o d treningów: 4 kapsułki z dowolnym posiłkiem z węglowodanami.
Ranking: https://www.sfd.pl/rankingSuplementow.html?category=112
Sklep SFD: https://sklep.sfd.pl/Kreatyny-k112.html
Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Jaka_kreatyna_najlepsza_-t155324.html
https://www.sfd.pl/KREATYNA__wszystko_chyba_-t181016.html
https://www.sfd.pl/jak_dlugo_mozna_brac_kreatyne_-t12906.html
