Zacznijmy od tego, że wśród sportowców termin
„zakwasy” to określenie potoczne dla bólu mięśniowego występującego na drugi dzień (lub kilka dni) po treningu . Zakwasy to tak naprawdę ból mięśni występujący jeszcze w trakcie treningu wynikający z dużego natężenia kwasu mlekowego w mięśniach. Powstaje on podczas ciężkich ćwiczeń np. z dużym obciążeniem. Jest on wypłukiwany przez przepływ krwi i zwykle do dwóch godzin po treningu nie ma już po nim śladu.
Bóle które odczuwamy do 48 czy nawet 72 godzin po treningu to uszkodzone w trakcie treningu włókna mięśniowe, które przy wzmożonym wysiłku zostały wręcz rozerwane. W procesie regeneracji będą się one odbudowywały silniejsze i mocniejsze dostosowując się w ten sposób do nowych warunków, wyzwań jakie muszą pokonać. Dlatego też z treningu na trening możemy zauważyć progresję – jesteśmy w stanie wykonać tą samą pracę z większym obciążeniem, wzrasta wytrzymałość, szybkość itp.
Ból jest uczuciem, które ma za zadanie hamować nas przed pewnymi czynnościami. W przypadku mięśni również ma to swoje uzasadnienie, ponieważ dają nam one sygnał, że jeszcze nie są gotowe na kolejny trening. W trakcie regeneracji danej partii możemy natomiast zrobić trening innej – dlatego też przy systemie typu full body workout sugeruje się trenowanie co drugi dzień, ponieważ z założenia angażujemy całe ciało podczas jednej sesji. Z kolei wykonując split mamy możliwości takiego skonstruowania treningu aby móc wykonać dwa czy nawet trzy treningi pod rząd.
Co można zrobić by złagodzić bóle mięśni?
Po treningu wiele korzyści przyniesie ciepła kąpiel np. z olejkami czy solą, która sprzyja regeneracji i ogólnemu relaksowi. Jeśli mamy taką możliwość to udanie się do SPA – do jacuzzi czy saunę – będzie również świetnym pomysłem.
W dzień nietreningowy warto również zadbać o rozruszanie mięśni i wcale nie musi to być nic intensywnego – spacer, przejażdżka rowerem czy choćby rozciąganie rozgrzeją lekko mięśnie i sprawią, że ból będzie mniej ograniczał nasze ruchy.
Kiedy będziemy odczuwać bóle mięśni po treningu?
Najczęściej „zakwasy” miewają osoby, które dopiero zaczynają przygodę z trenowaniem. Każda nowa czynność to nowe bodźce dla mięśni, nowe wyzwania. Początkowo ich praca nie będzie zbyt ekonomiczna zatem wysiłek i bóle potreningowe będą mocniejsze. Z czasem będą one występowały coraz rzadziej – zazwyczaj w sytuacjach kiedy wprowadzamy nowy rodzaj aktywności, który angażuje mięśnie w inny niż do tej pory sposób.
Do poczytania:
https://www.sfd.pl/7_miesięcy_ćwiczeń_na_siłowni__brak_efektów_duży_temat_-t551253.html
https://www.sfd.pl/CZY_ĆWICZYĆ_CODZIENNIE_-t130075.html
https://www.sfd.pl/Zakwasy_czy_ćwiczyc_pominmo_nich-t220495.html
Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-09 11:07:58