
PO PIERWSZE JEŻELI NATRAFIŁEŚ/AŚ NA TEN TEMAT TO SUPER

Zapraszam do lektury
Często spotykanym problemem u kobiet w tych czasach jest cellulit!dlatego pozwoliłam sobie z pewnej stronki zapożyczyć ciekawy artykuł na ten temat. Jest w nim wszystko co najważniejsze dotyczące "pomarańczowej skórki".
I najlepsze jest to, że wszystko w jednym miejscu i będzie prosto wyszukać


Powstawanie i fazy cellulitu
Cellulit jest przypadłością typowo kobiecą. wynikającą z fizjologii organizmu, innej niż męska. Skóra kobieca jest delikatniejsza, a częste zmiany hormonalne nasilają proces tworzenia się nierówności skórnych. Ponadto organizm kobiety gromadzi tłuszcz, najczęściej umiejscowiony na udach i biodrach, który stanowi rezerwę energetyczną na wypadek ciąży i karmienia piersią. Przyczyny cellulitu są różne, należą do nich brak ruchu, spożywanie przetworzonej żywności, jak również obciążenia genetyczne, Najczęstszym jednak czynnikiem wpływającym na pojawienie się tego problemu są estrogeny - żeńskie hormony płciowe. Problem „pomarańczowej skórki" dotyka większości kobiet - ponad 80%z nich walczy z tą przypadłością w różnych okresach życia takich jak dojrzewanie, ciąża czy menopauza. Zbyt wysoki poziom estrogenów powoduje procesy, których efektem jest powstawanie grudek i nierówności na udach, biodrach, pośladkach, piersiach i po wewnętrznej stronie ramion. Estrogeny wpływają również na obrzęk tkanek, które uciskają naczynia krwionośne, a co za tym idzie powodują zaburzenia krążenia w tkance podskórnej i skórze właściwej. Komórki tłuszczowe z powodu niedokrwienia zaczynają wytwarzać toksyczne odpady metaboliczne i gromadzą je w swoim wnętrzu. Adipocyty (komórki tłuszczowe) mogą zwiększać swoją objętość 10 - krotnie, co jest widoczne w postaci fałdów i nierówności na powierzchni skóry.
Fazy cellulitu
I Faza - w pozycji leżącej skóra jest gładka i jędrna. Jednak kiedy stoimy lub delikatnie uciskamy powierzchnię skóry, pojawiają się na niej niewielkie nierówności. Związane jest to z obrzękiem tkanki łącznej, który w początkowej fazie jest procesem odwracalnym.
II Faza - nawet w pozycji leżącej widoczne są nierówności skóry. W tej fazie tkanka łączna uciska włókna nerwowe, pojawia się zwiększona wrażliwość na ból.
III Faza - w każdej pozycji ciała pojawiają się zagłębienia i nierówności skórne, szczególnie widoczne przy napinaniu mięśni
IV Faza - obserwujemy widoczne guzki, grudki, bardzo bolesne, szczególnie przy ucisku.
WAŻNE !!!!
Cztery kroki do gładkiej skóry
Krok 1
Zmień nawyki żywieniowe
Należy przejść na racjonalną i zdrową dietę. Unikać picia czarnej herbaty, alkoholu, wyeliminować jedzenie słodyczy , żółtych serów, śmietany, tłustego twarogu i białego pieczywa. Do gotowanych potraw należy dodawać tylko odrobinę soli. Sprzymierzeńcem w walce z cellulitem będą chude mięso, ryby, chleb pełnoziarnisty, ryż dziki, a także warzywa i owoce bogate w witaminę C. Ponadto zaleca się picie co najmniej dwóch litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie, rekomendowane są również ziołowe herbatki.
Krok 2
Stosuj odpowiednie kosmetyki
Działanie kosmetyków antycellulitowych polega głównie na poprawianiu ukrwienia skóry i pobudzaniu rozkładu tłuszczu. Ważne, by stosowane przez nas preparaty zawierały aktywne składniki odpowiednie do zwalczania tego problemu. Dlatego przed zakupem kremu antycellulitowego należy sprawdzić czy zawiera on aktywne składniki, np. kofeinę (przyspiesza usuwanie komórek tłuszczowych), algi (zapobiegają zatrzymywaniu wody w organizmie oraz poprawiają mikrokrążenie skóry) a także wyciągi z roślin takich jak miłorząb japoński (wzmacniające naczynia krwionośne). Z myślą o każdej kobiecie zwalczającej problem pomarańczowej skórki firma Eveline Cosmetics stworzyła innowacyjną linię produktów z serii Slim Extreme 3D (STRONA PRODUCENTA), zawierających wiele aktywnych składników takich jak wyciąg z alg Laminaria, kofeinę, L- karnitynę oraz miłorząb japoński. Ponadto w linii tej dostępna jest również specjalistyczna kompleksowa kuracja antycellulitowa, wyszczuplająco - modelująca składająca się z:
1. peelingującego żelu pod prysznic, 2. serum wyszczuplającego oraz 3. antycellulitowego kremu. Zastosowanie kuracji i systematyczne używanie trzech preparatów jednocześnie daje widoczne efekty już po dwóch tygodniach od jej rozpoczęcia.
Krok 3
Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz
Odpowiednie ćwiczenia mogą znacznie wspomóc i przyspieszyć redukcję tkanki tłuszczowej. Osoby dotychczas mało aktywne nie powinny przesadzać z wysiłkiem, w początkowej fazie trwania kuracji zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, 10, 15 minut ćwiczeń dziennie. Później ten czas należy systematycznie wydłużać. Warto także zapisać się do fitness klubu, gdzie profesjonalni instruktorzy podpowiedzą jak dobrać odpowiednie ćwiczenia do zwalczenia określonego problemu, lub na pływalnię. Polecany jest także jogging i jazda na rowerze.
Krok 4
Koniec z gorącymi kąpielami
Niestety, cellulit lubi ciepło. Aby się go pozbyć, należy zrezygnować z gorących kąpieli. Najbardziej zalecane jest branie prysznica w letniej wodzie. Doskonale efekty daje również systematycznie wykonywanie domowego hydromasażu. Polega on na masowaniu miejsc dotkniętych cellulitem strumieniami na przemian zimnej i ciepłej wody
Prawdy i mity
1) Solarium pomaga w pozbyciu się nagromadzonego cellulitu.
Nic bardziej mylnego. Kiedy nasza skóra jest opalona, cellulit jest faktycznie mniej widoczny. Jednak opalenizna tylko maskuje nierówności skóry, ale ich nie usuwa.
2) Dieta jest najskuteczniejszym środkiem pozbycia się cellulitu.
Nieprawda. Dieta może wspomóc kurację antycellulitową, natomiast sama w sobie nie jest skuteczną metodą likwidującą nagromadzone pod skórą komórki tłuszczowe.
3) Cellulit rozwija się wyłącznie u kobiet z nadwagą.
Fałsz. Przypadłość ta może pojawić się także u szczupłych kobiet, np. w wyniku zmian hormonalnych.
4) Osoby uprawiające sporty nie mają problemów z cellulitem.
Nieprawda. Nawet wysportowane osoby mogą mieć cellulit. Ponadto sporty takie jak koszykówka, siatkówka, czy tenis rozwijają mięśnie nóg, co powoduje, że zdeformowana tkanka łączna przesuwa się bliżej powierzchni. W efekcie cellulit staje się bardziej widoczny.
5) Produkty wyszczuplające nie są w stanie poradzić sobie z nagromadzonym cellulitem.
Fałsz. Specjalnie opracowane receptury i zawarte w kremach antycellulitowych aktywne składniki mają za zadanie poprawić ukrwienie skóry, wzmocnić ścianki naczyń krwionośnych, a także poprawić mikrokrążenie. W efekcie znacznie poprawiają wygląd naszego ciała.
6) Cellulit jest przypadłością zarówno męską jak i żeńską.
Nieprawda. Cellulit u mężczyzn pojawia się bardzo rzadko, głównie w wyniku nadwagi. Jednak problem ten nie jest w przypadku płci męskiej tak powszechny jak u kobiet. Wynika to z innego ułożenia komórek tłuszczowych w tkankach.
7) Masaże są najskuteczniejszym środkiem pozbycia się cellulitu.
Nieprawda. Masaże wprawdzie pomagają w zwalczaniu problemu skórki pomarańczowej, jednak do jej całkowitego pozbycia się wymagane są działania kompleksowe, czyli dodatkowo odpowiednia dieta, pielęgnacja skóry i zajęcia ruchowe. .
8) Gorące kąpiele sprzyjają pozbyciu się cellulitu.
Nieprawda. Zbyt wysoka temperatura powoduje zaburzenia mikrokrążenia wewnątrz skóry, co w efekcie prowadzi do niedotlenienia komórek, które produkują i magazynują toksyczne odpady metaboliczne. Skutkiem tego jest pojawienie się cellulitu lub w niektórych przypadkach nawet jego nasilenie.
Cellult a zdrówko
Obecnie cellulit nie jest uznawany za chorobę. Jednak nagromadzona przez lata skórka pomarańczowa może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych naszego organizmu. Znacznym zmianom skóry towarzyszą zwykle problemy z jej prawidłowym ukrwieniem, a cellulit w ostatnich fazach wzmaga wrażliwość na ból. Zaburzenia których wynikiem jest skórka pomarańczowa mają zwykle związek z zakłóceniem równowagi hormonalnej organizmu, krążenia, oraz patologii tkanki łącznej i tłuszczowej. W związku z tym, że problem dotyczy tak wielu kobiet, środowiska medyczne podjęły pracę nad zdefiniowaniem skutecznych sposobu zwalczania cellulitu oraz utworzeniem programu edukacyjnego dotyczącego profilaktyki. Cellulit w początkowych fazach można opanować za pomocą zabiegów wykonywanych w domu lub gabinecie kosmetycznym. Jednak pomarańczowa skórka w ostatnim stadium kwalifikuje się już do leczenia medycznego i zabiegów w gabinetach lekarzy dermatologów.