Pompka to ćwiczenie wielostawowe, jedno z lepszych jeśli chodzi o ćwiczenia oparte na pracy z masą własnego ciała. Nazwa wielostawowe wskazuje nam już, że udział w ćwiczeniu bierze wiele stawów a co za tym idzie zaangażowane jest wiele grup mięśniowych.
Pompki słyną z tego, że są ćwiczeniem głównie na klatkę piersiową jednak biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenie trzeba też wspomnieć, że wraz z mięśniami piersiowymi pracują tu mięśnie obręczy barkowej (mięsień naramienny, trójgłowy oraz dwugłowy ramienia), mięśnie grzbietu, brzucha oraz pośladków (głównie jako stabilizatory prawidłowej pozycji).
Co daje wykonywanie pompek?
W ćwiczeniu tym początkowo rozwijane są wyżej wspomniane mięśnie. Wraz ze wzrostem ich wytrzymałości jesteśmy w stanie podwyższać sobie poprzeczkę:
- poprzez zwiększenie ilości powtórzeń i serii
- zmiany ustawienia ciała (np. pod kątem w stosunku do podłoża)
- dołożenie niestabilności (np. pompki trzymając ręce na hantlach lub trx)
- dodatkowe obciążenie w postaci krążka na plecach
- zmiana tempa wykonywanego ćwiczenia
- dodanie elementów plyometrycznych (np. pompka z klaśnięciem)
Większość z tych narzędzi kształtuje naszą
wytrzymałość mięśniową. Same pompki są też świetnym uzupełnieniem wielu treningów – zarówno tych siłowych jak i wytrzymałościowych typu cross fit itp.
Czy zbudujemy masę mięśniową wykonując pompki?
Zależy w jakim okresie. Jeżeli dopiero co zaczynamy trenować to mogą się pojawić zmiany w składzie ciała. Dzieje się to za sprawą adaptacji treningowej gdzie ciało mówiąc łopatologicznie próbuje się dopasować do warunków i wyzwań jakim jest poddawany. Gdy marzy nam się natomiast duża, szeroka i wypukła klatka to same pompki nie wystarczą. Będą jedynie uzupełnieniem treningu siłowego, w którym wykorzystując duże obciążenia dajemy mięśniom większe bodźce.
Wykonując codziennie 5 serii po 10-15 powtórzeń możemy się spodziewać szybkich efektów w postaci zwiększenia wytrzymałości. Jeśli początkowo zadanie to sprawiało nam spory kłopot tak po kilku takich sesjach zauważymy, że moglibyśmy zrobić jeszcze więcej powtórzeń. To jest właśnie ta wytrzymałość mięśniowa.
Poczytaj więcej o pompkach i treningu:
https://www.sfd.pl/czy_pompki_cos_daja_-t150718.html
https://www.sfd.pl/CO_DAJĄ_POMPKI_-t13031.html
https://www.sfd.pl/_Czy_pompki_moge_robic_codziennie__-t227487.html
Zmieniony przez - gokuson w dniu 2017-04-27 18:49:40