Bóle brzucha po lewej stronie mogą być spowodowane wieloma przyczynami.
Bardzo często przyczyny bólu mogą być błahe i nie należy się nimi nadmiernie przejmować.
Jednakże należy mieć na uwadze, że bóle mogą również świadczyć o poważnych schorzeniach.
Jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni, towarzyszą mu dodatkowe objawy takie jak nudności, biegunki, ołówkowe stolce, zaparcia, gorączka – należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Kujące bóle brzucha pojawiające się u kobiet mogą świadczyć o mającej miejsce owulacji. W takim wypadku wystarczy sięgnąć po leki i zioła rozkurczające. Ból powinien ustąpić. Bólom pojawiającym się podczas owulacji nie towarzyszą dodatkowe objawy w postaci biegunek czy nudności.
Ból owulacyjny pojawia się w połowie cyklu, około 14 dni przed spodziewana miesiączką.
Nagłe kujące bóle podbrzusza mogą pojawiać się w wyniku
zapalenia pęcherza (wówczas towarzyszy im pieczenie w czasie oddawania moczu oraz częstomocz),
skrętu jajnika oraz skrętu jąder (wówczas obserwujemy również wymioty, gorączkę oraz nudności).
Przewlekły ból w okolicach lewego podżebrza, pojawiający się często po jedzeniu, może świadczyć o
ostrym lub przewlekłym zapaleniu trzustki. Z upływem czasu ból nasila się i może promieniować aż do pleców. Mogą towarzyszyć mu nudności wymioty i biegunka. Najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest nadużywanie alkoholu. Poza alkoholem, za ważny czynnik sprzyjający powstaniu i rozwojowi zapalenia trzustki, uznano także palenie papierosów. Jak dotąd nie ma specyficznej metody leczenia przewlekłego zapalenia trzustki. G przyczyną choroby jest nadużywanie alkoholu, niezbędne jest jego całkowite wykluczenie, należy również zrezygnować z palenia papierosów..
Zastosowanie odpowiednich zabiegów dietetycznych może dodatkowo pomóc w kontrolowaniu kłopotliwych objawów. Należy zmniejszyć zawartość tłuszczu w posiłkach. Posiłki powinny być spożywane często w mniejszych ilościach. Najlepiej sprawdzają się potrawy lekkostrawne, gotowane na parze.
Pulsujący ból brzucha po lewej stronie, często promieniujący do krzyża oraz krocza, może być objawem
tętniaka aorty brzusznej. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Jeśli kującym bólom brzucha towarzyszą ołówkowe stolce, często również biegunki i zaparcia, może to wynikać z
zapalenia uchyłków jelita grubego. Nie należy przyjmować środków przeczyszczających ani stosować lewatywy. Należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Jak widać przyczyny bólu brzucha po lewej stronie mogą być wielorakie. Jeśli obserwujesz dodatkowe symptomy lub ból jest ostry lub kujący nie zwlekaj z wizytują u lekarza. Internet nie jest odpowiedni miejsce do stawiania diagnozy.
