Cynk to pierwiastek chemiczny odgrywający istotną rolę w naszym organizmie.
Do jego najważniejszych funkcji należą:
- wraz z witaminą A, B6 i B12 wspomaga wzrost
- reguluje ciśnienie krwi i poprawia ogólną sprawność organizmu
- zapobiega demencji starczej
- wspomaga leczenie żylaków, reumatyzmu, trądziku, wrzodów żołądka
- wpływa na rozwój płodu, w tym rozwój kości i warg, mózgu, serca, oczu, układu moczowego i płuc
Cynk należy do mikroelementów ludzkiego ustroju co oznacza, że jego stężenie w płynach ustrojowych i tkankach wynosi poniżej 1 mikro grama na gram tkanki. Inne mikroelementy to chrom, miedź, krzem, mangan, żelazo i selen.
Do wyżej wymienionych funkcji cynku należy również dodać utrzymanie w dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci oraz poprawę pamięci i koncentracji. Ostatnio też mocno podkreśla się rolę cynku w powstawaniu zaburzeń psychicznych takich jak depresja, ataki paniki – wynikają one z niedoborów tego pierwiastka.
Jakie jest zapotrzebowanie na cynk i jakie są jego źródła?
Dzienna dawka cynku dla dzieci wynosi 10mg, dla młodzieży i dorosłych 15 mg. Głównymi źródłami cynku są produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mięso, jaja, ryby, ostrygi dlatego też częściej na niedobory narażeni są wegetarianie. Mogą oni znaleźć cynk (choć w mniejszej ilości) w nasionach słonecznika i dyni, kiełkach pszenicy, otrębach pszennych, czosnku i cebuli. Samo jednak spożywanie tych produktów nie wystarczy. Jeśli w naszej diecie jest nadmiar wapnia, magnezu czy żelaza to wchłanialność cynku będzie znacznie słabsza.
Wywnioskować można, że łatwiej jest o niedobór cynku niż jego nadmiar, ale odpowiadając na pytanie jakie mogą być skutki przyjęcia większej ilości pierwiastka:
- osłabienie
- wymioty
- niedokrwistość
- spadek odporności
- wzrost poziomu cholesterolu
- obniżona wchłanialność miedzi i żelaza
- może być także jedną z przyczyn zmian nowotworowych
W jaki sposób możemy kontrolować przyjmowanie cynku?
Pobierając cynk wyłącznie z pożywienia nie musimy się obawiać przedawkowania. W przypadku suplementów należałoby się zapoznać z ulotką, żeby sprawdzić jaka dawka znajduje się w jednej tabletce i przyjmować zgodnie z zalecenia a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo wskazane jest dokładne mycie owoców i warzyw, gdyż preparaty, którymi mogą być one spryskiwane często zawierają w swoim składzie duże ilości cynku.
Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Antybiotyk_i_wsyilek_fizyczny__-t648920.html
https://www.sfd.pl/Wątroba__podwyższony_ALAT_i_ASPAT-t633518.html
https://www.sfd.pl/niskie_OB_w_krwi-t234138.html
Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-08 14:08:07