Trening przestaje dawać tyle radości co wcześniej, zamiast ruszać na trening z przyjemnością zmuszamy się . Kilogramy wydają się być cięższe niż zwykle, przy wykonywaniu ćwiczeń pojawiać się zaczynają bóle, często dochodzi też do odnowienia kontuzji. Warto wówczas zastosować roztrenowanie by na nowo ruszyć z pełną energią na trening.
Czym jest roztrenowanie?
Roztrenowanie to czas, w którym zmniejszamy intensywność treningów lub robimy sobie przerwę od standardowych treningów. Jest to okres regeneracji organizmu.
Kiedy powinniśmy uwzględnić okres roztrenowania?
Po pierwsze w momencie, gdy czujemy większe zmęczenie zarówno na treningach, jak i podczas codziennych czynności.
Po drugie, gdy pomimo treningów nie poprawiamy swoich wyników, progres stanął w miejscu.
Na pewno okres roztrenowania powinniśmy wprowadzić, gdy stawy i ścięgna zaczynają pobolewać i zaczynają odnawiać się kontuzje. Jest to wówczas niezbędne, by nie pogłębić kontuzji, co wykluczyłoby z treningów na dłużej.
Jak powinien wyglądać DELOAD?
Roztrenowanie nie wiąże się z rezygnacją z aktywności. W czasie roztrenowania zmniejszamy intensywność treningów, zmniejszamy obciążenia, zmniejszamy liczbę wykonywanych serii. Do treningów warto podejść na luzie i z dystansem. Trening warto potraktować jako formę zabawy, relaksu. Podczas tego okresu warto zadbać o sen i prawidłowe odżywianie. Z uwagi, że nie trenujemy tak intensywnie jak do tej pory warto zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii jeżeli nie chcemy przybrać dodatkowych kilogramów. Okres roztrenowania ma być czasem regeneracji organizmu, naprawy mikrouszkodzeń, a nie okresem bezmyślnego nic nie robienia i objadania się.
Ile powinien trać deload i jak często powinniśmy wplatać do naszego planu treningowego?
Jest to kwestia indywidualna. Na początku, gdy treningi cały czas przynoszą coraz lepsze efekty, gdy czujemy się wypoczęci, nie czujemy przemęczenia można okres roztrenowania wykonywać rzadko. Optymalnie przyjęło się, że dwa razy do roku. U osób zaawansowanych i średnio zaawansowanych okres roztrenowania powinien pojawiać się co kilka miesięcy. Wiąże się to z tym, że osoby te trenują ciężej, łatwiej tez o kontuzje. Jednak osoby o większym doświadczeniu treningowym na tyle dobrze znają swoje ciało, iż doskonale czują kiedy poinno zmniejszyć się intensywność treningów by nie doprowadzić do kontuzji.
Jak długo powinien trwać okres roztrenowania?
Optymalny okres powinien trwać od 7 do 12 dni. Jest to czas, gdy mięśnie i stawy są w stanie w pełni się zregenerować, gdy zapewniamy im odpowiednie paliwo w postaci zdrowego jedzenia i efektywnego snu.
Co daje nam roztrenowanie?
Przede wszystkim korzyści fizyczne takie jak: zaleczenie mikrourazów w mięśniach i stawach, a także psychicznym gdyż pozwala zregenerować ośrodkowy układ nerwowy : ćwiczymy na większym luzie, aktywność fizyczna ma być formą odpoczynku i relaksu, nie nastawiamy się na nowe bicie rekordów.
Podsumowując :
roztrenowanie jest ważnym okresem u osób ćwiczących. Pozwala uniknąć kontuzji, zapobiega przetrenowaniu, pozwala się zregenerować i nabrać nowych sił na kolejne okresy treningowe i bicie kolejnych życiowych rekordów. Także czasami warto dać sobie na przysłowiowy luz treningowy i życiowy.

Zmieniony przez - Lucyna86 w dniu 2018-08-23 11:55:09
Zmieniony przez - Lucyna86 w dniu 2018-08-23 11:55:49