
Chyba wszyscy lubią ten stan, gdy przychodzi wieczór, a my kładziemy się spać, czując błogą i wszechogarniającą senność. Problem zaczyna się wtedy, gdy owa senność pojawia się również w ciągu dnia, np. w szkole, w pracy lub co gorsza wtedy gdy mamy iść na trening! Skąd bierze się to uczucie?
Przyczyna pierwsza: niedobór snu w nocy
Bez wątpienia najczęstszą przyczyną uczucia ciągłej senności jest po prostu niedobór snu. W dzisiejszych czasach sen postrzegany bywa jako „marnotrawstwo czasu” i wiele osób po prostu go sobie odejmuje. Nie dosypiając dzień czy dwa nie robimy sobie krzywdy, ale w dłuższej perspektywie jest to po prostu szkodliwe. Poza tym organizm zaczyna upominać się o swoje, generując uczucie senności o innych porach dnia niż noc. Oczywiście różnimy się pomiędzy sobą zapotrzebowaniem na sen, a co szczególnie ważne potrzeby tego samego organizmu mogą się zmieniać zależnie od wielu czynników, takich jak choroba, stres psychiczny czy wysiłek fizyczny, niemniej jednak zasada konieczności zapewnienia odpowiedniej dawki snu dotyczy wszystkich bez wyjątku.
Przyczyna druga: sen miernej jakości
Jak zostało przed chwilą wspomniane, przyczyną uczucia senności jest najczęściej… niewyspanie. Może być ono spowodowane jednak nie tylko zbyt małą ilością snu, co też słabą jego jakością. Żeby proces regeneracji nocnej zachodził z odpowiednią intensywnością konieczne są odpowiednie warunki, takie jak:
Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4724/dlaczego-ciagle-chce-mi-sie-spac