Trening siłowy i stymulacja naszych mięśni jest podstawą zarówno budowania masy mięśniowej, jak i redukowania tkanki tłuszczowej, czy zwiększania siły mięśni. Nie od dziś wiadomo, że bez tego nie jesteśmy w stanie nic osiągnąć. Chcąc jednak skupić się na szczegółach i tym jak dokładnie rozplanować treningi, poznać należy ich podstawy. Dlatego też warto zastanowić się, jaki trening wybrać. W sytuacji, gdy jesteśmy osobą początkującą lub wracamy po przerwie, wybrać możemy trening ogólnorozwojowy (
full body workout):
https://www.sfd.pl/topic-t364504.html. W przypadku tego treningu zasada jego polega na tym, że wszystkie partie mięśniowe trenujemy na każdym treningu, czyli około 3-4 razy w tygodniu. Zupełnie inaczej jest, gdy nasz wybór padnie na treningi rozdzielny (split):
https://www.sfd.pl/[art]_Split_czyli_zabawa_na_calego_dla_bardziej_zaawansowanych_by_georgu-t350792.html. Tutaj należy odpowiednio rozdzielić trenowane partie. Tak, aby największe, czyli nogi i plecy, były trenowane w osobnych sesjach. Z kolei średnie i małe partie mięśniowe, jak: klatka, barki, triceps, biceps, łydki, czy brzuch i przedramię można ze sobą łączyć w jednym treningu. Oczywiście istotne jest również to, na jaką partię ustalimy sobie priorytet. Wtedy partia ta również może być osobno, np. klatka, czy barki.
Możemy więc rozłożyć to w ten sposób:
1. Nogi.
2. Wolne.
3. Plecy + triceps.
4. Klatka + biceps.
5. Wolne.
6. Barki + brzuch.
Każdą z partii trenujemy raz w tygodniu. Jednak możliwe są warianty, kiedy dana partia trenowana jest dwa razy w tygodniu. Jest to jednak dla osób bardziej doświadczonych.
