Wybierając się na basen, jezioro, bądź morze warto zastanowić się nad wyborem prawidłowych okularów pływackich. Na rynku pojawiło się ich bardzo dużo. O samym wyborze często decyduje wygląd ale nie koniecznie ich prawidłowy dobór.
Decydując się na kupno okularków pływackich zacznijmy od określeniu celu ich stosowania. Jak często chodzimy na basen? Czy potrzebne nam są małe okularki pływackie, czy tez wygodniejsze większe okulary z regulowana gumką, zmiennym noskiem? W tym miejscu dokonajmy podziału na okularki dla dzieci i dorosłych.
Okularki dostępne dla dzieci występują w różnych ciekawych jasnych kolorach. Przy ich wyborze podobnie jak we wszystkich innych przypadkach należy kierować się dobrym ich przyleganiem do oka. Jak to sprawdzić? Należy przyłożyć i docisnąć okularki do oczu. Prawidłowo dobrane okularki "przyssają" się i nie odkleją przez pewien czas. Drugim czynnikiem wyboru okularków jest ich dobór ze względu na
wytrzymałość. Najbardziej trwałe są okularki ze stałym noskiem. odporne są na wszelkie uderzenia mechaniczne( Agila JR 033, Agila JR aqua, Alta, Amari, Creek aqua, Creek silv , Dolphin gree, Dolphin grey, Scroll aqua, Scroll blue), ale gdy ciężko jest dobrać tego typu okularki, ze względu na rozstaw oczu, mały bądź większy nos ciekawą opcją są okularki z regulowanym noskiem.( Accent niebieski, Adria niebieski, Alert różowy) Są to też okularki bardziej uniwersalne. Gdy dziecko wyrośnie okularki można podarować komuś innemu, a wymienny, bądź regulowany nosek ułatwią prawidło ich dolegania. Regulowana gumka służy głównie do podtrzymania okularków. nie należy jej zbyt mocno naciągać. Gumka mocno zaciśnięta powoduje że wokół oczu odciska się kształt okularków. Stąd tez prosty wniosek. Jeśli okularki mają mocno naciągniętą gumkę, a woda cieknie, wówczas okularki są nieprawidłowo dobrane.
Okularki dla dorosłych i młodzieży, to już wyższa półka ( Aqualight black, Aqualight white, Barracuda czarne, Billow czarne, Billow orange, Breaker, Challenge czarny, Diver blue, Diver silver, Kayode black, Protrainer black, Protrainer blue, Swimmer SMO czarny) . To co było napisane jeśli chodzi o noski stałe oraz zmienne, czy regulowane odnosi się podobnie u dorosłych i młodzieży. Z jedna zasadnicza różnicą. Regulowany nosek pozwoli dobrać indywidualnie okularki oraz uniknięcia nieprzyjemnego przeciekania okularów. Oczywiście w miarę podwyższone umiejętności pływackie zobowiązują do kupna mniejszych, bądź też bardziej opływowych okularków. Profesjonalne okularki pływackie to tzw. " szwedki" ( Sprint biały, Sprint niebieski, Ciri czarny, Ciri niebieski, Compact niebieski) Są to specjalne okularki bez gumek wokół oczu. Okularki te dobiera każdy pływak do swoich oczu. Indywidualny dobór pozwala regulować osłonięty sznurek bądź też wymienne noski. Profesjonalne "szwedki" występują bez gumki, bądź też z gumką nie przywiązaną do okularków. Gumkę wiąże się indywidualnie w zależności od potrzeb na dany wymiar. Oczywiście występują już "szwedki" z małą silikonową uszczelką wokół oczu. To rozwiązanie sugeruje wszystkim tym którzy maja problemy z doborem "szwedek" bez uszczelek. Należy się tu jednak ważna uwaga, "szwedki" to już profesjonalizm, jeśli chodzi o pływanie.
Jak zakładać okularki? Zaczyna się zawsze od oczu. Jedną ręką należy przyłożyć okularki do oczu, a drugą chwycić gumkę i nałożyć na głowę. Wówczas jesteśmy pewni że powierzchnia wewnętrzna okularków jest czysta, co może opóźnić ich parowanie
Okularki pływackie, jak każda inna rzecz wymaga konserwacji. Po wizycie na basenie, należy okularki przemyć pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Oczywiście z dala od źródła ciepła. Wszystko to ze względu na gumowe i silikonowe elementy okularków. Guma jest wówczas bardziej trwała, lepiej przylega do oczu, jest wytrzymała na rozciągnięcia.
Mamy nadzieje że nasza pomoc będzie przydatna w zakupie sprzętu kąpielowegoZ poważaniem
www.plywaj.sklep.pl