RTG to skrót od prześwietlenia rentgenowskiego, potocznie nazywanego rentgenem lub prześwietleniem. Badanie to wykorzystuje promienie X (promienie rentegowskie), dzięki którym na zdjęciu rtg uzyskujemy obraz narządów wewnętrznych.
Promieniowanie rtg jest pochłaniane przez tkanki w różnym stopniu. Najsilniej pochłaniają je kości. Z tego względu są one najlepiej widoczne na zdjęciu. W przypadku prześwietlania narządów, podaje się kontrast, który pochłania promieniowanie X. Promieniowanie rentgenowskie jest promieniowaniem jonizującym.
Warto pamiętać o tym, iż prześwietlenie rentgenowskie nie jest badaniem obojętnym dla naszego zdrowia.
Z tego względu badania radiologiczne powinno być wykonywane tylko i wyłącznie ze wskazań klinicznych, a także wówczas gdy postawienie prawidłowej diagnozy bez RTG jest niemożliwe.
Ilość zdjęć rentgenowskich powinna być ograniczona do minimum.
Za pomocą zdjęcia RTG zbadać można: układ kostny oraz czaszkę i klatkę piersiową. RTG klatki piersiowej stosowane jest w celu oceny stanu płuc oraz układu sercowo-naczyniowego.
RTG stosuje się również do zdjęć całej szczęki oraz poszczególnych zębów.
Po podaniu kontrastu badanie RTG stosuje się również w badaniu jelita cienkiego i grubego, badaniu układu moczowego, badaniu, przełyku, żołądka oraz dwunastnicy, a także naczyń krwionośnych i pęcherza moczowego.
Jeśli chodzi o medyczne zastosowania promieniowania rtg,
nie istnieje pojęcie dawki granicznej. Nie można powiedzieć, że w ciągu roku można zrobić nie więcej niż jedno czy dwa badania rtg. Jeżeli korzyści zdrowotne określone przez lekarza kierującego na badanie i potwierdzone przez lekarza radiologa, który będzie je nadzorował przewyższają ewentualne szkody, to trzeba to badanie wykonać.
