Autor tekstu spędził na treningach siłowych około 10 lat. Nie jestem jakimś wielkim expertem - ale swoje tysiące godzin przećwiczyłem. Pamiętaj, że trenowanie siłowe wiąże się silnie z patologią: chemią, dopingiem, wyścigami kto wyciśnie więcej, przerostem mięśni itp. Kulturystyka to choroba - patrz do działu głównego.
Trening siłowy to nie tylko siłownia- choć tak się najczęściej kojarzy. Omówię tu różne techniki i przykłady ćwiczeń.
O sile ciosu. Jak zwiększać siłę ciosu?
Ten aspekt zwykle najbardziej interesuje trenujących style uderzane (boks, muay-thai, kick-boxing, TKD, karate etc.). Wielu otrzymuje rady od "fachowców" - rozwiń klatkę piersiową - sztanga, rób pompki, ćwicz uderzenia z hantelkami, rozwiń triceps, barki ... Hmm. Niestety siła ciosu (dynamiczna) jest zupełnie czym innym niż siła statyczna - rozwijana różnymi martwymi ciężarami! Do tego rozwijanie tylko mięśni klatki, bicepsów, tricepsów - to wyjątkowo zły pomysł.
Biceps nie ma związku z siłą uderzenia! Zresztą im większy biceps - tym zwykle słabszy przeciwnik (style uderzane). Triceps, ramiona - owszem - ale nie można skupić się tylko na ćwiczeniach statycznych. Jednym z klasycznych ćwiczeń rozwijających tricepsy są pompki w wąskim rozstawie dłoni (na szerokość barków lub nieco wężej) i prowadzeniem łokci blisko tułowia (Radosław Słodkiewicz)
Jak trenować mięśnie do uderzania - to statycznie tylko częściowo (siłownia na 60-80% maksymalnego obciążenia), gros treningu należy poświęcić na ćwiczenia dynamiczne. A więc najważniejszym treningiem w zakresie zwiększania siły ciosu powinnien być trening na worku, gruszce i piłce bokserskiej. Wykształca on technikę, szybkość, koordynację, dokładność, timing; rozwija równomiernie mięśnie rąk, klatkę piersiową, nogi.
Pierwsza sprawa którą należy sobie uświadomić oraz zapamiętać: ręce i nogi nie mają dużej siły i masy (co jest powiązane).
#1 SIŁA CIOSU BIERZE SIE Z PRACY CAŁEGO CIAŁA: a zwłaszcza nóg, bioder, wypchnięcia barku (przy uderzeniach rękoma). Łatwo to sprawdzić. Niech partner weźmie tarczę (czy też próba na worku, gruszce - bez partnera). Włóż całą siłę w uderzenie proste tylną ręką (prawy krzyżowy - patrz animacja powyżej). Uwaga: masz to zrobić samą ręką (czyli błędnie - ale o to chodzi!!!)- nie wypychając barku, nie skręcając bioder, nie skręcając stopy nogi zakrocznej! A potem zrób to samo prawidłowo: skręt stopy, bioder etc.
To samo powtórz dla uderzenia sierpowego - zrób je najpierw samą ręką, a potem prawidłowo (zwłaszcza przy tej technice należy zaakcentować ruch bioder).
Taki sam test wykonaj dla kopnięcia okrężnego. Jakie wnioski?
Ręce i nogi są "napędzane" przez całe ciało. Nawet maksymalne rozwinięcie mięśni kończyn da niewiele. Zawsze za ciosem należy umieścić masę ciała!!! Bez tego uderzenie nie ma siły.
Jak to uzyskać? Uderzenia rękoma: poprzez skręt na stopach, skręt bioder, wypchnięcie barków - daje to przeniesienie masy ciała na przednią nogę np. przy uderzeniu krzyżowym.
#2 SIŁA CIOSU BIERZE SIĘ Z TECHNIKI I DYNAMIKI (Eksplozywność)
Czyli:
prawidłowa praca całego ciała - patrz #1,
uderzanie - mając rozluźnione mięśnie, spięcie dopiero w ostanim momencie. Niezwykle istotne!
połączenie ciosów z wejściem w przód - dynamika,
TIMING jest także bardzo istotny .
Czym jest TIMING? Jest to wykonanie techniki w odpowiednim momencie, dystansie z odpowiednią szybkością. To samo uderzenie może w walce odnieść minimalny skutek jak i być nokautujące!! Timing odróżnia dwie osoby mające podobne możliwości techniczne (np. doskonale kopiących różne techniki). Jedna wygrywa walki, a druga nie. Co po kopnięciu, którym nie można trafić przeciwnika, a nawet gdy się nim trafi to w takim dystansie - że nie ma mocy?
#3 SIŁA CIOSU BIERZE SIĘ Z PRĘDKOŚCI JEGO WYKONANIA.
Z fizyki F = m x v - Siła = masa x prędkość,
efekt jaki wywoła cios: P = 1/2 (m x v "2), Energia = Połowa (masa * kwadrat prędkości). A więc: kluczem jest prędkość. Im szybciej uderzasz - tym mocniej. Cała praca na worku służy rozwijaniu siły i szybkości.
Należy pamiętać, że siła ciosu jest nieodłącznie związana z szybkością. Osoba która skoncentruje się tylko na rozwinięciu muskulatury - nie rozciągając przy tym mięśni, ścięgien oraz nie pracując nad dokładnością, koordynacją i _szybkością_ uderzeń/kopnięć - w walce poniesie klęskę!! Przykładów bardzo rozbudowanych mięśniowo zawodników przegrywających walki jest wiele! Wystarczy obejrzeć turnieje UFC, K1, Pride - można tam np. zobaczyć - jak potężny (ale wolny) murzyn jest roznoszony przez o głowę mniejszego i wydawałoby się słabszego przeciwnika. To samo dzieje się w czasie walk w boksie zawodowym - zawodnik niekoniecznie bardzo rozwinięty siłowo - za to szybki, zwinny, dynamiczny - wygrywa. Przeciwnik, który rozwijał prawidłowo zarówno szybkość, dynamikę jak i siłę - jest bardzo trudny do pokonania.
Dobrze ujął to trener Grzegorz Puzoń IV Dan Taekwon-do - "Co z tego, że wyciskasz 150 czy 300 kg - jeśli nie będziesz w stanie użyć tej siły w walce! Siła statyczna nie przekłada się na dynamiczną." (nie jest to dokładny cytat - ale ogólny sens wypowiedzi).
" Siła uderzenia nie zależy od siły, ale od sposobu w jaki je wykonujesz. Sportowiec, który rozwija swe mięśnie treningiem siłowym, powinien jednocześnie pracować nad szybkością i giętkością ciała. Połączony z odpowiednią szybkością, giętkością i wytrzymałością, wysoki poziom siły odgrywa ogromną rolę w większości sportów. W walce bez powyższych atutów mocny człowiek będzie jak byk ze swą kolosalną siłą daremnie ścigający matadora lub jak ciężarówka na pierwszym biegu ścigająca królika. " Fragment pochodzi z magazynu sztuk walki "TAO - pokonaj samego siebie"
#4 SIŁA CIOSU BIERZE SIĘ Z SIŁY MIESNI.
Triceps, ramiona, plecy. Jak napisałem na samym początku tych rozważań - trening wymienionych partii mięśniowych powinien być w większości dynamiczny- nie statyczny.
Czyli rozwija się ciało uderzając wielokrotnie w worek, a nie tylko pchając martwe ciężary.
Dlatego w tym dziale omówię nie tylko ćwiczenie typowo spowalniające zawodnika (spowalniające = wyłącznie rozwijające mięśnie, siłę statyczną, z pominięciem szybkości) - ale także izometryczne czy siłowo-szybkościowe. Jeśli zajmujesz się sztukami walki - powinieneś uważać i zawsze pamiętać o rozciąganiu - które powinno nieodłącznie towarzyszyć treningowi siłowemu. Sama siła nie da Ci zwycięstwa -a może wręcz spowodować Twoją porażkę!
Co składa się na skuteczność ciosu czy kopnięcia?
- Szybkość jego wykonania,
- Technika (precyzja i prawidłowe wykonanie technik, skręt bioder, wypchnięcie barku, praca całego ciała),
- Siła,
- Timing (wykonanie akcji w odpowiednim momencie)!
- Wiek i kondycja przeciwnika, pod wpływem jakich środków się znajduje,
- Punkt i kąt trafienia (ważne - punkty witalne!) i powierzchnia kontaktu,
Jeszcze drobny przykład: mamy dwie osoby - jedna waży 70 kg, druga 120 kg. Która kopnie mocniej? Mocniej kopnie osoba posiadająca większą szybkość, dynamikę i dokładność technik. Może się więc zdarzyć - że 120 kg człowiek (który ma rozwiniętą tylko siłę) kopnie słabiej od ważącego 70 kg!!
--------------------------------------------------------------------------------
Jeszcze o szybkości (KP - wątek z dyskusji): Jak slysze kogos pytajacego jak poprawic szybkosc rak np. w boksie, a ktos mu zaczyna doradzac jakies hantelki etc. to mi sie slabo robi.
Bo po pierwsze - szybkosc rak w boksie nie pochodzi wcale z rak, ale jej nosnikiem sa najpiew od dolu nogi, biodra, skret w pasie, dopiero bark i na koncu poruszone przez to wszystko rece (studiuje to w ostatnim czasie intensywnie). Reasumujac - zeby miec dobra szybkosc w kopaniu i uderzaniu, w blokowaniu i unikach, w rzucaniu i etc. trzeba poprawic, nawet doprowadzic do perfekcji KOORDYNACJE RUCHOWA, a do tego nie sa potrzebne zadne obciazniki, ba... nawet by mocno przeszkadzaly.
Wielokrotne powtorzenia (ale nie bezmyslne!) powoduja, ze to wszystko zatrybia. Powoduje, ze w umysle cwiczacego powstala wlasciwa droga dla ruchu i cialo ja realizuje juz bez zbednych przyruchow, po takiej trajektorii jaka jest w danym momencie konieczna. I to cala tajemnica szybkosci... Jednym przychodzi to bardzo latwo, innym nie. Ci "inni" sa przewaznie bardziej wytrwali i to oni osiagaja sukces.
Wg badan tylko jakies 3 proc. ludzi ma talent (czyli miesnie przystosowane do szybkosci). Mozna pobrac probke miesni (biopsja) i juz wiadomo. Jak miesien ma wlasciwa strukture to jego wlasciel ma szanse byc wybitnym sprinterem, a jak nie - to jego wlasciciel zarobi sie na smierc i nigdy nie osiagnie wynikow ponad przecietne.
Cale szczescie, ze na tzw. sztuki walki sklada sie wiele aspektow wiecej niz na sprint, dlatego w sztukach walki ci, co nie maja super wlasciwosci, tez maja szanse. Choc na absolutnym poziomie profesjonalnym nie wydaje mi sie juz dzis tak oczywiste Jednak bez powera to wszystko zwlaszcza w sztukach walki przestaje miec znaczenie. Ruch inicjuja miesnie (przed nimi umysl, dlatego warto wizualizowac wlasciwy ruch), ktore wymagaja treningu ogolnego (atletyczny trening ogolnorozwojowy) i treningu specjalistycznego. Nie wolno tego zaniedbac bok REGENERACJI!
Kolejnym zgadnieniem jest timing. Czyli robic to co trzeba, wtedy kiedy trzeba, to daje wrazenie niesamowitej szybkosci, choc zmierzona nie odbiega od normy. I to sa wszystkie (upraszczajac) aspekty tajemnicy szybkosci w walce.
łykaj, s*** jak smoka nie śpij, gdzie twój urok niewieści?
Trening siłowy to nie tylko siłownia- choć tak się najczęściej kojarzy. Omówię tu różne techniki i przykłady ćwiczeń.
O sile ciosu. Jak zwiększać siłę ciosu?
Ten aspekt zwykle najbardziej interesuje trenujących style uderzane (boks, muay-thai, kick-boxing, TKD, karate etc.). Wielu otrzymuje rady od "fachowców" - rozwiń klatkę piersiową - sztanga, rób pompki, ćwicz uderzenia z hantelkami, rozwiń triceps, barki ... Hmm. Niestety siła ciosu (dynamiczna) jest zupełnie czym innym niż siła statyczna - rozwijana różnymi martwymi ciężarami! Do tego rozwijanie tylko mięśni klatki, bicepsów, tricepsów - to wyjątkowo zły pomysł.
Biceps nie ma związku z siłą uderzenia! Zresztą im większy biceps - tym zwykle słabszy przeciwnik (style uderzane). Triceps, ramiona - owszem - ale nie można skupić się tylko na ćwiczeniach statycznych. Jednym z klasycznych ćwiczeń rozwijających tricepsy są pompki w wąskim rozstawie dłoni (na szerokość barków lub nieco wężej) i prowadzeniem łokci blisko tułowia (Radosław Słodkiewicz)
Jak trenować mięśnie do uderzania - to statycznie tylko częściowo (siłownia na 60-80% maksymalnego obciążenia), gros treningu należy poświęcić na ćwiczenia dynamiczne. A więc najważniejszym treningiem w zakresie zwiększania siły ciosu powinnien być trening na worku, gruszce i piłce bokserskiej. Wykształca on technikę, szybkość, koordynację, dokładność, timing; rozwija równomiernie mięśnie rąk, klatkę piersiową, nogi.
Pierwsza sprawa którą należy sobie uświadomić oraz zapamiętać: ręce i nogi nie mają dużej siły i masy (co jest powiązane).
#1 SIŁA CIOSU BIERZE SIE Z PRACY CAŁEGO CIAŁA: a zwłaszcza nóg, bioder, wypchnięcia barku (przy uderzeniach rękoma). Łatwo to sprawdzić. Niech partner weźmie tarczę (czy też próba na worku, gruszce - bez partnera). Włóż całą siłę w uderzenie proste tylną ręką (prawy krzyżowy - patrz animacja powyżej). Uwaga: masz to zrobić samą ręką (czyli błędnie - ale o to chodzi!!!)- nie wypychając barku, nie skręcając bioder, nie skręcając stopy nogi zakrocznej! A potem zrób to samo prawidłowo: skręt stopy, bioder etc.
To samo powtórz dla uderzenia sierpowego - zrób je najpierw samą ręką, a potem prawidłowo (zwłaszcza przy tej technice należy zaakcentować ruch bioder).
Taki sam test wykonaj dla kopnięcia okrężnego. Jakie wnioski?
Ręce i nogi są "napędzane" przez całe ciało. Nawet maksymalne rozwinięcie mięśni kończyn da niewiele. Zawsze za ciosem należy umieścić masę ciała!!! Bez tego uderzenie nie ma siły.
Jak to uzyskać? Uderzenia rękoma: poprzez skręt na stopach, skręt bioder, wypchnięcie barków - daje to przeniesienie masy ciała na przednią nogę np. przy uderzeniu krzyżowym.
#2 SIŁA CIOSU BIERZE SIĘ Z TECHNIKI I DYNAMIKI (Eksplozywność)
Czyli:
prawidłowa praca całego ciała - patrz #1,
uderzanie - mając rozluźnione mięśnie, spięcie dopiero w ostanim momencie. Niezwykle istotne!
połączenie ciosów z wejściem w przód - dynamika,
TIMING jest także bardzo istotny .
Czym jest TIMING? Jest to wykonanie techniki w odpowiednim momencie, dystansie z odpowiednią szybkością. To samo uderzenie może w walce odnieść minimalny skutek jak i być nokautujące!! Timing odróżnia dwie osoby mające podobne możliwości techniczne (np. doskonale kopiących różne techniki). Jedna wygrywa walki, a druga nie. Co po kopnięciu, którym nie można trafić przeciwnika, a nawet gdy się nim trafi to w takim dystansie - że nie ma mocy?
#3 SIŁA CIOSU BIERZE SIĘ Z PRĘDKOŚCI JEGO WYKONANIA.
Z fizyki F = m x v - Siła = masa x prędkość,
efekt jaki wywoła cios: P = 1/2 (m x v "2), Energia = Połowa (masa * kwadrat prędkości). A więc: kluczem jest prędkość. Im szybciej uderzasz - tym mocniej. Cała praca na worku służy rozwijaniu siły i szybkości.
Należy pamiętać, że siła ciosu jest nieodłącznie związana z szybkością. Osoba która skoncentruje się tylko na rozwinięciu muskulatury - nie rozciągając przy tym mięśni, ścięgien oraz nie pracując nad dokładnością, koordynacją i _szybkością_ uderzeń/kopnięć - w walce poniesie klęskę!! Przykładów bardzo rozbudowanych mięśniowo zawodników przegrywających walki jest wiele! Wystarczy obejrzeć turnieje UFC, K1, Pride - można tam np. zobaczyć - jak potężny (ale wolny) murzyn jest roznoszony przez o głowę mniejszego i wydawałoby się słabszego przeciwnika. To samo dzieje się w czasie walk w boksie zawodowym - zawodnik niekoniecznie bardzo rozwinięty siłowo - za to szybki, zwinny, dynamiczny - wygrywa. Przeciwnik, który rozwijał prawidłowo zarówno szybkość, dynamikę jak i siłę - jest bardzo trudny do pokonania.
Dobrze ujął to trener Grzegorz Puzoń IV Dan Taekwon-do - "Co z tego, że wyciskasz 150 czy 300 kg - jeśli nie będziesz w stanie użyć tej siły w walce! Siła statyczna nie przekłada się na dynamiczną." (nie jest to dokładny cytat - ale ogólny sens wypowiedzi).
" Siła uderzenia nie zależy od siły, ale od sposobu w jaki je wykonujesz. Sportowiec, który rozwija swe mięśnie treningiem siłowym, powinien jednocześnie pracować nad szybkością i giętkością ciała. Połączony z odpowiednią szybkością, giętkością i wytrzymałością, wysoki poziom siły odgrywa ogromną rolę w większości sportów. W walce bez powyższych atutów mocny człowiek będzie jak byk ze swą kolosalną siłą daremnie ścigający matadora lub jak ciężarówka na pierwszym biegu ścigająca królika. " Fragment pochodzi z magazynu sztuk walki "TAO - pokonaj samego siebie"
#4 SIŁA CIOSU BIERZE SIĘ Z SIŁY MIESNI.
Triceps, ramiona, plecy. Jak napisałem na samym początku tych rozważań - trening wymienionych partii mięśniowych powinien być w większości dynamiczny- nie statyczny.
Czyli rozwija się ciało uderzając wielokrotnie w worek, a nie tylko pchając martwe ciężary.
Dlatego w tym dziale omówię nie tylko ćwiczenie typowo spowalniające zawodnika (spowalniające = wyłącznie rozwijające mięśnie, siłę statyczną, z pominięciem szybkości) - ale także izometryczne czy siłowo-szybkościowe. Jeśli zajmujesz się sztukami walki - powinieneś uważać i zawsze pamiętać o rozciąganiu - które powinno nieodłącznie towarzyszyć treningowi siłowemu. Sama siła nie da Ci zwycięstwa -a może wręcz spowodować Twoją porażkę!
Co składa się na skuteczność ciosu czy kopnięcia?
- Szybkość jego wykonania,
- Technika (precyzja i prawidłowe wykonanie technik, skręt bioder, wypchnięcie barku, praca całego ciała),
- Siła,
- Timing (wykonanie akcji w odpowiednim momencie)!
- Wiek i kondycja przeciwnika, pod wpływem jakich środków się znajduje,
- Punkt i kąt trafienia (ważne - punkty witalne!) i powierzchnia kontaktu,
Jeszcze drobny przykład: mamy dwie osoby - jedna waży 70 kg, druga 120 kg. Która kopnie mocniej? Mocniej kopnie osoba posiadająca większą szybkość, dynamikę i dokładność technik. Może się więc zdarzyć - że 120 kg człowiek (który ma rozwiniętą tylko siłę) kopnie słabiej od ważącego 70 kg!!
--------------------------------------------------------------------------------
Jeszcze o szybkości (KP - wątek z dyskusji): Jak slysze kogos pytajacego jak poprawic szybkosc rak np. w boksie, a ktos mu zaczyna doradzac jakies hantelki etc. to mi sie slabo robi.
Bo po pierwsze - szybkosc rak w boksie nie pochodzi wcale z rak, ale jej nosnikiem sa najpiew od dolu nogi, biodra, skret w pasie, dopiero bark i na koncu poruszone przez to wszystko rece (studiuje to w ostatnim czasie intensywnie). Reasumujac - zeby miec dobra szybkosc w kopaniu i uderzaniu, w blokowaniu i unikach, w rzucaniu i etc. trzeba poprawic, nawet doprowadzic do perfekcji KOORDYNACJE RUCHOWA, a do tego nie sa potrzebne zadne obciazniki, ba... nawet by mocno przeszkadzaly.
Wielokrotne powtorzenia (ale nie bezmyslne!) powoduja, ze to wszystko zatrybia. Powoduje, ze w umysle cwiczacego powstala wlasciwa droga dla ruchu i cialo ja realizuje juz bez zbednych przyruchow, po takiej trajektorii jaka jest w danym momencie konieczna. I to cala tajemnica szybkosci... Jednym przychodzi to bardzo latwo, innym nie. Ci "inni" sa przewaznie bardziej wytrwali i to oni osiagaja sukces.
Wg badan tylko jakies 3 proc. ludzi ma talent (czyli miesnie przystosowane do szybkosci). Mozna pobrac probke miesni (biopsja) i juz wiadomo. Jak miesien ma wlasciwa strukture to jego wlasciel ma szanse byc wybitnym sprinterem, a jak nie - to jego wlasciciel zarobi sie na smierc i nigdy nie osiagnie wynikow ponad przecietne.
Cale szczescie, ze na tzw. sztuki walki sklada sie wiele aspektow wiecej niz na sprint, dlatego w sztukach walki ci, co nie maja super wlasciwosci, tez maja szanse. Choc na absolutnym poziomie profesjonalnym nie wydaje mi sie juz dzis tak oczywiste Jednak bez powera to wszystko zwlaszcza w sztukach walki przestaje miec znaczenie. Ruch inicjuja miesnie (przed nimi umysl, dlatego warto wizualizowac wlasciwy ruch), ktore wymagaja treningu ogolnego (atletyczny trening ogolnorozwojowy) i treningu specjalistycznego. Nie wolno tego zaniedbac bok REGENERACJI!
Kolejnym zgadnieniem jest timing. Czyli robic to co trzeba, wtedy kiedy trzeba, to daje wrazenie niesamowitej szybkosci, choc zmierzona nie odbiega od normy. I to sa wszystkie (upraszczajac) aspekty tajemnicy szybkosci w walce.
łykaj, s*** jak smoka nie śpij, gdzie twój urok niewieści?
Đon Kamikaze
**********
SFD user