Po pierwsze należy zwrócić uwagę na fakt że "najlepszą obroną jest atak" ale "najlepszym atakiem jest obrona". To pojęcie wywodzi się ze Sztuki Wojny Sun Tzu i po części ma odniesienie w sztukach walki, chociaż w rzeczwistości bardziej stosuje się do manewrów wojskowych czy znajduje również przekład w świecie biznesu.
Kolejnym faktem który należy podkreślić jest to że większość, tradycyjnych sztuk walki jako pierwszą zasadę uznaje ideę Gichin'a Funakoshi, twórcę Karate Shotokan tj. "
Karate ni sente nashi" - w wolnym tłumaczeniu oznacza to że w Karate ( czy innej sztuce walki ) nie atakujemy pierwsi.
Sztuki walki nie uczą agresji - koncepcją sztuk walki jest zapobiegać agresji, samodokonalić się oraz uzyskać wewnętrzny spokój.
Co do sportów walki, które różnią się od sztuk walki, wyróżniamy takie sporty jak MMA, Kick Boxing, Boks oraz liczne inne sporty. Niestety, w dzisiejszych czasach większość sztuk walki, poszło w stronę sportu by propagować je na całym świecie i czeprać z tego zysk. Dlatego też m.in. Karate czy Judo są sportami olimpijskimi. Cała idea sztuk walki została zatracona.
Jeżeli chodzi o najbardziej efektywne formy samoobrony oraz rodzaje sportów walki, nie ma czegoś takiego jak "lepszy" styl. Każdy styl jest równy, to zawodnik czyni go silniejszym lub słabszym.
Do najbardziej popularnych i najbardziej efektywnych sportów walki (już po krótkim stażu) zaliczamy sporty walki oraz formy samoobrony takie jak Krav Maga (samoobrona), Sambo (samoobrona), MMA (sport walki), BJJ (sport walki bez elementów uderzanych), Karate Kyokushinkai z elementami samoobrony (sport walki + samoobrona), Muay Thai (sport walki) czy podobny do Muay Thai - Kick Boxing (sport walki). Najbardziej sensownym wyborem jest dołączenie do klubu Krav Maga lub MMA opartego na BJJ i sporcie takim jak Muay Thai czyli uderzanym.
