Opalanie się i ogólne przebywanie "na Słońcu" jest jednym z ulubionych czynności wypoczynkowych wielu osób. Szczególnie tych, którym zależy na ciemnej karnacji skóry. Wynika to z reguły nie tylko z relaksu i wypoczynku nad wodą, czy na działce. Wiele osób opala się po to, aby ich karnacja była ciemniejsza, co powszechnie uważane jest za bardziej atrakcyjne. Z tego też względu część osób, szczególnie kobiet regularnie chodzi na solarium.
Solarium jest rodzajem punktu obsługowego udostępniającego nam odpłatnie specjalistyczne urządzenie do opalania się za pomocą promieni UV. Lampy te emitują dawkę promieniowania zbliżoną do tej, jaką wydziela Słońce. Z reguły wchodzi się na 5-15 minut naświetlania. Dzięki kilku takim zabiegom barwa naszej skóry zmienia się na ciemniejszą, dla dużej części osób bardziej atrakcyjną. Warto dobrze dobierać długość opalania, aby nie doprowadzić do oparzeń. Warto pamiętać o tym, że częste
chodzenie na solarium może być dla nas niebezpieczne. Np. dla osób z jasną karnacją i piegami, pieprzykami. Zwiększa to ryzyko powstania nowotworu skóry.
Po opalaniu należy pamiętać o tym, aby nie iść od razu po prysznic. W okresie zimy nie wychodzić od razu na dwór, aby w sytuacji spocenia i rozgrzania nie doprowadzić do przeziębienia. Zastosować można następującą regenerację skóry:
- maski ze zsiadłego mleka, kefiru,
- kąpiel w tłustym mleku,
- dostarczanie w diecie odpowiednich ilości płynów,
- maski regenerujące zawierające ogórecznik, witaminę A, E, koenzym Q10, kwas hialuronowy,
- kremy z alantoiną i mocznikiem,
- smarowanie aloesem.
Warto pamiętać, że rozsądna ilość minut opalania spowoduje, iż wszelkie zabiegi nie będą konieczne.
