Kamica nerkowa, nazywana również kamicą moczanową to choroba, która polega na powstawaniu tak zwanych kamieni, czyli złogów w nerkach lub w drogach moczowych. Jej rozwój związany jest ze skłonnością do wytrącania się z moczu rozpuszczonych w nim składników mineralnych lub organicznych.
Kamienie tworzą się trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Kamica występuje najczęściej między 30 a 50 rokiem życia. Objawy kamicy nerkowej są najczęściej bardzo bolesne. Pojawia się ból w okolicach lędźwi, a także częstsze oddawanie moczu.
Mogą wystąpić jednak również silne, nagłe bóle określane jako kolka nerkowa. Mocz staje się niekiedy zabarwiony krwią. Może wystąpić również gorączka oraz dreszcze.
Kamienie tworzą się wówczas, gdy stężenie związków, z których powstają złogi, przekracza próg rozpuszczalności w organizmie.
Ze względu na skład chemicznych powstających złogów wyróżnia się kamienie szczawianowe, fosforanowe, moczanowe oraz cystynowe.
Powstawaniu kamieni nerkowych sprzyjają wady genetyczne, częste zakażenia układu moczowego,
wady w budowie układu moczowego. Powstawanie złogów może wynikać również z błędów dietetycznych.
Najczęściej występują kamienie szczawianowe. Ma to ogromny związek z przeciętna dietą, w której znajdują się znaczne ilości wapnia i szczawianów. Znajdziemy je w herbacie, kawie, orzechach, rabarbarze, kakao, a także szpinaku.
Kamienie mogą być różnych rozmiarów. Od bardzo malutkich, po takie których średnica sięga 2cm.
W leczeniu kamieni mogą pomóc preparaty ziołowe.
Zioła takie jak wiązówka oraz babka lancelowata sprzyjają usuwaniu nadmiaru kwasu moczowego z organizmu.
Ponad to mniszek lekarski i wąsy kukurydzy wykazują działanie moczopędne. Pomocne są również liście pokrzywy oraz koper włoski.
Warto również odpowiednio zmodyfikować swoją dietę. Przykładowo należy unikać produktów zawierający duże ilości kwasu szczawiowego.
Preparaty ziołowe powinny być dobrane do rodzaju złogów.
Jeśli jednak kamienia są zbyt duże, pojawiają się silne bóle, a nawet kolki nerkowa, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Do poczytania:
https://www.sfd.pl/grupa_krwi_0_RhD_-t938811.html
https://www.sfd.pl/niskie_OB_w_krwi-t234138.html
https://www.sfd.pl/objawy_niskiego_poziomu_testosteronu-t478763.html
Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-08 03:31:50