Czytam sobie trochę na temat diet LC i ketozy. Wszędzie jest napisane "jak wejdziesz w ketoze", "gdy osiągniesz stan ketozy" itp, ale skąd można wiedzieć, że to już? Jak poznać że organizm wszedł w ketoze?
Czytam sobie trochę na temat diet LC i ketozy. Wszędzie jest napisane "jak wejdziesz w ketoze", "gdy osiągniesz stan ketozy" itp, ale skąd można wiedzieć, że to już? Jak poznać że organizm wszedł w ketoze?
Warto mieć na uwadze to, że każdy z nas ma inne uwarunkowania genetyczne, upodobania czy po prostu inaczej trenuje.
Ketoza może mieć świetne przełożenie dla osób o niskiej aktywności fizycznej, jak również u zawodników różnych dyscyplin sportowych, jednakże u tej drugiej grupy zapotrzebowanie na węglowodany jest dość spore, a ich niska podaż może przynosić efekty wyłącznie w określonych warunkach i przez odpowiednią ilość czasu.
Białkowo-tłuszczowe śniadania, Ketozamogą być bardzo ciężkie i niekoniecznie odpowiednie, przykładowo dla osób uprawiających sporty walki czy trenujących z rana - w takim przypadku dużo lepszym wyborem może być chociażby Carb Targeting lub przeciwieństwo diety Ketoza- dieta High Carb. Stwierdzenie "tłuszcz spala się w ogniu węglowodanów" ma przełożenie ze względu na tzw. cykl krebsa, w którym odpowiednia podaż węglowodanów jest konieczna do utlenienia kwasów tłuszczowych.
Efektywność i wady diety Low Carb
Dieta Low Carb jest zapewne jedną z najbardziej efektywnych i racjonalnych diet redukcyjnych. Daje nie tylko spore i szybkie efekty w redukcji wagi. Co więcej, jest zdrowa i nie prowadzi do znacznej utraty tkanki mięśniowej, co jest częstym problemem przy innych dietach redukcyjnych.
Największym minusem dobrze przeprowadzonej diety Low Carb może być jej koszt, ze względu na sporą ilość tłuszczu i białka z produktów dobrej jakości, takich jak tłuste ryby, dobrej jakości wieprzowina, wołowina, orzechy itp. Jeżeli chodzi o skutki uboczne związane ze zdrowiem – jeżeli dobrze przygotujemy się i przeprowadzimy dietę Low Carb, nie powinny wystąpić żadne niechciane powikłania. Jednakże jeśli nie zadbamy o odpowiednią suplementację, zejdziemy zbyt nisko z ilością węglowodanów, nie zadbamy o produkty o właściwościach alkalizujących, błonniku czy nawodnieniu – dieta może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Do negatywnych skutków diety Low Carb można zaliczyć m.in.:
spore obciążenie układu pokarmowego, wątroby, woreczka żółciowego oraz dwunastnicy
biegunki tłuszczowe, nudności, bóle brzucha, ociężałość, problemy gastryczne
osłabienie, wahania nastroju, spadek libido.
Jak już zostało wspomniane, dieta Low Carb może nie być dobrym rozwiązaniem w przypadku osób takich jak ektomorficy czy niektórzy zawodnicy, których zapotrzebowanie na węglowodany jest bardzo wysokie, a niska ich podaż może być dobra tylko w ścisłych warunkach.
Przykładowy jadłospis w diecie Low Carb
Dieta Low Carb składa się głównie z dobrej jakości produktów o dużej zawartości tłuszczu, sporej ilości białka oraz odpowiednich produktów węglowodanowych, mających na celu między innymi tzw. odkwaszenie organizmu, ułatwienie pracy jelit oraz dostarczenie części witamin i minerałów.
ŚNIADANIE
Omlet z bekonem lub salami
Pomidor, sałata, ogórek kiszony
Suplementacja: kwasy Omega-3 oraz kompleks witamin i minerałów
II ŚNIADANIE
Łopatka wieprzowa
Warzywa na patelnię
Oliwa z oliwek
OBIAD
Mielone z mięsa wołowego
Ćwiartki ziemniaczane pieczone w piekarniku
Surówka z kiszonej kapusty
Suplementacja: Berberyna
PODWIECZOREK
Odżywka białkowa
Awokado
KOLACJA
Pasta z wędzonej makreli, jaj oraz ogórka kiszonego
Chleb żytni
Suplementacja: Ashwagandha
Powyższy jadłospis oraz suplementacja jest jedynie przykładem - ilość danych składników jest uzależniona od indywidualnego zapotrzebowania, to samo tyczy się ilości posiłków oraz pory przyjmowania suplementów, które są bardzo indywidualne.
PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!
Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.
Sprawdźpzdr/
TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]
BTW 3/1/0.3 w NT
BTW 3/1/0.8 w DT
Znaczy, że zacznę śmierdzieć?
Ketozo, przybywaj!
;)))
Zmieniony przez - Adramel w dniu 2011-04-14 14:45:27
pzdr/
TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]
pzdr/
TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]
Dziennik treningowy
http://www.sfd.pl/[BLOG]_Ludi__powrót_na_SFD/_IF_+_VLCD_-t989408.html
Dzieki, po sogu dla was.
Jednak EDIT:
Panowie, ale ja dalej nie wiem kiedy wejde w ketoze;)
Jak bedę śmierdzieć, to jest to jest to po jakimś już czasie ketozowania... A jak poznać pierwsze oznaki ketozy, czy te testy z apteki potrafią wyłapać ketoze w pierwszych dniach?
Zmieniony przez - Adramel w dniu 2011-04-14 15:34:46
Jeżeli będziesz miał podwyższony poziom ciał ketonowych w moczu, to paski ketostix to wyłapią. Pełna ketoza i jej "objawy", to już jak pisałem wyżej.
3 tyg, to niby czas jaki potrzebuje organizm na pełne przerzucenie się na ketony, a ładowania robi się zazwyczaj co tydzień, albo co dwa tygodnie. Teraz w tym okresie jedynie na co możesz patrzeć, to mocz, ewentualnie zakupić paski i zrobić test.
Dziennik treningowy
http://www.sfd.pl/[BLOG]_Ludi__powrót_na_SFD/_IF_+_VLCD_-t989408.html