Kreatyna jest jednym z najbardziej znanych i przebadanych suplementów świata, swoją popularnością dorównuje, jeżeli nie przewyższa, nawet odżywce białkowej. Jednak czym właściwie jest kreatyna i jaki jej rodzaj jest dla nas odpowiedni?
Podstawowym zadaniem kreatyny jest magazynowanie energii (ATP) w komórkach mięśniowych po to by podczas wysiłku fizycznego mogła zostać uwolniona do wykonania pracy. Podwyższony poziom kreatyny w mięśniach skutkuje większą ilością energii dostępną do wykorzystania. Oprócz uwalniania energii kreatyna prowadzi również do zwiększenia masy mięśniowej oraz siły i wytrzymałości, zwiększenia ilość energii, jak również może pomóc w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, co udowadnia coraz większa liczba badań.
Dawkowanie
Istnieją dwie metody dawkowania kreatyny, pierwsza cykliczna to tzw. ładowanie - podczas której dzienna dawka kreatyny może osiągać nawet 30g. Ten rodzaj dawkowania stosuje się w celu "nasycenia mięśni" kreatyną. Niektóre badania potwierdzają słuszność tego sposobu jednak dużo bardziej popularną formą stosowania kreatyny jest stosowanie jej wyłącznie okołotreningowo bez przerw. Większość topowych sportowców czy ekspertów poleca tą formę ponieważ nadmiar spożytej kreatyny zostaje poprostu wydalony a w dni nietreningowe nie ma potrzeby uzupełniać ATP które się nie zużywa.
Czy kreatyna szkodzi?
Kreatyna jest owiana masą przeróżnych bezsensownych mitów które nie mają żadnych podstaw naukowych takich jak to że powinno się ją przyjmować z węglowodanami prostymi, podczas ładowania kreatyną nie można pić kawy czy to że szkodzi na nerki czy wątrobę. Jedynym negatywnym skutkiem stosowania kreatyny może być minimalne zatrzymywanie wody przy stosowaniu monohydratu oraz dyskomfort żołądkowy przy naprawdę sporych dawkach. Jednakże z pomocą na te skutki uboczne przychodzą nam inne formy kreatyny takie jak chociażby T.C.M czyli jabłczan kreatyny.
Jedno jest pewne, suplementacja kreatyną przynosi spore efekty, nieważne jakiej formy używamy i nie powinniśmy się bać jej używać. Produkt ten zasługuje na topowe miejsce na liście suplementów wszech czasów.
Nawodnienie
Jeżeli chodzi o suplementację kreatyną, dobrze jest spożywać większą ilość wody oraz podczas zażywania dawki kreatyny popić ją około 400-500 ml wody. Jednakże odpowiednie nawodnienie powinno być jedną z podstaw dobrej diety.
Nawodnienie organizmu to obok żywienia jeden z fundamentów w dobrze zbilansowanej diecie. Jest niezbędne do funkcji takich jak trawienie, przemiana materii czy procesy metaboliczne. Dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu nie tylko wpływamy na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również przyczyniamy się do spalania tkanki tłuszczowej i rozwoju mięśni.
Dziennie należy wypijać około 2-4 litrów wody, jednakże bardzo wiele osób nie stosuje się do tego limitu.
Błędem jest zarówno nie wypijanie wystarczającej ilości płynów, co powoduje m.in. zatrzymanie wody w organizmie, jak i nadmiar wypijanych płynów, przez co wypłukujemy z naszego organizmu potrzebne nam do funkcjonowania składniki.
