Papieros to jedna z najpopularniejszych używek stosowanych przez wiele osób. Są one wyrobem tytoniowym, składającym się z cienkiej bibułki, skręconej w rurkę o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm, wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa. Zawiera ona spreparowane liście różnych odmian tytoniu.
Wśród składników, które obecne są w tytoniu, wyróżnić należy: aceton, amoniak, arsen, benzopiren, butan, chlorek winylu, ciała smołowate, cyjanowodór, insektycyd polichorowy, dibenzoakrydyna, dimetylonitrozoamina, fenole, formaldehyd, kadm, metanol, naftyloamina, piren, polon, tlenek węgla, toluidyna, uretan.
Substancje te wraz z długotrwałym narażaniem ich na kontakt z naszymi płucami mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Wraz z biegiem lat wpływają negatywnie na cały organizm, powodując liczne, nawet śmiertelne choroby, np. nowotwór płuc, czy krtani.
Metabolizm jest ogólną ilością reakcji zachodzących w organizmie związanych z wykorzystaniem energii i składników odżywczych z pokarmu, do podtrzymania procesów życiowych. Za szybkość nasze metabolizmu odpowiadają przede wszystkim:
- dieta,
- rodzaj aktywności fizycznej,
- genetyka.
Palenie tytoniu nie ma istotnego wpływu na nasz metabolizm. Może zwiększyć się nieznacznie
termogeneza. Jednak wcale nie wpłynie to korzystnie na redukcję tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Pośrednio, wpływając negatywnie na nasze narządy, metabolizm może nawet zwolnić. Rzucenie palenia nie wpływa bezpośrednio na naszą sylwetkę i to, czy przytyjemy. Przyczynia się do tego między innymi to, że zaczynamy wtedy więcej jeść. Np. dostarczać sporo pustych kcal z przekąsek. Więcej na temat wpływu papierosów na kompozycję sylwetki przeczytać można tutaj:
http://potreningu.pl/articles/2498/palenie-papierosow-utrudnia-prace-nad-sylwetka
