Uraz więzadeł i torebek stawowych następuje pod wpływem działania na staw sił skrętnych lub gnących, powodujących napięcie przekraczające ich wytrzymałość. Więzadła i torebka stawu, oprócz funkcji ochronnej (zapobiegają ruchom maksymalnym) i odżywczej (
błona maziowa torebki stawowej), spełniają też funkcję informacyjną tj. włókna nerwowe mają zakończenia w ich obrębie i dodatkowo w powięziach mięśni wysyłają mnóstwo informacji o położeniu kończyny. Dzięki temu zapewniają możliwość bezpiecznego poruszania się.
Nawet najmniejsze skręcenie sprawia, że więzadła zostają częściowo naderwane i trwale rozciągnięte, a tym samym zostają zaburzone wyżej wymienione funkcje, co powoduje niestabilność stawu. W pewnym zakresie może być ona zrekompensowana zintensyfikowaną pracą mięśni. W pozostałych tkankach narządu ruchu przeciążenia się sumują i pozostawiają po sobie ślady w postaci uszkodzeń chrząstki, blizn łącznotkankowych mięśni i więzadeł. Wszystkie te czynniki mogą poważnie zaburzać naturalną sprawność. Dlatego trzeba precyzyjnie określić uszkodzone tkanki i nigdy nie bagatelizować nawet najmniejszych urazów.
Uraz sprawia, iż tkanki zostają uszkodzone. W jego wyniku tkanki uruchamiają wielostopniowy proces, który manifestuje się ostrym stanem zapalnym oraz procesami naprawy w celu odtworzenia struktury i funkcji. Powstanie ostrego stanu zapalnego objawia się: podwyższeniem temperatury, zaczerwienieniem, bólem, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości.
Zdrowienie tkanek odbywa się w trzech etapach:
- ostrej – zapalnej, trwa do 48 godzin,
- podostrej - naprawy i regeneracji, trwa do 6-8 tygodni,
-przewlekłej - modelowanie blizny, trwa do 12 miesięcy.
Proces gojenia jest procesem biologicznym, naturalnym, a znajomość i przestrzeganie jego etapów pozwala na kontrolę tego procesu i wybór optymalnych i skutecznych metod leczenia, bez których nie ma możliwości powrotu do pełnej sprawności ruchowej.
Każda kontuzja powinna być zbadana przez specjalistę, który określi uraz i wyznaczy sposób leczenia. Dążymy do całkowitego zagojenia uszkodzonych tkanek i przywrócenia funkcji w oparciu o leczenie zachowawcze lub operacyjne i fizjoterapię.
Leczenie zachowawcze obejmuje:
- zakładanie opatrunków,
- punkcję,
- stabilizacja narządu,
- farmakoterapia,
- fizykoterapia,
- elementy usprawniania.
Nierzadko zachodzi konieczność zabiegu operacyjnego, którego celem jest odtworzenie ciągłości i funkcji uszkodzonych tkanek. Dążenie do pełnej sprawności jest ważne w obu przypadkach, a istotą jego jest przywrócenie pełnej możliwej do osiągnięcia funkcji przy czynnym i aktywnym udziale osoby chorej.
Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Palec_u_ręki_i_naderwana_torebka_stawowa__doradźcie-t478200.html
https://www.sfd.pl/Ból_ściegien_pod_kolanami!!-t299468.html
https://www.sfd.pl/Skręcona_kostka_i_opuchlizna/sinienie_całej_stopy_i_krwiaki-t600090.html
