Nagniotki są zmianami pojawiającymi się najczęściej na stopach lub palcach stóp. Są to twarde zgrubienia o żółtej barwie. Często pojawiają się one w miejscach, gdzie stopa lub palec uciska na niewygodne obuwie. Dlatego też tak bardzo istotny jest jego odpowiedni dobór. Nagniotki potocznie nazywane są odciskami, ponieważ powstają właśnie w wyniku odciśnięcia danego miejsca na stopnie permanentnie o niewygodny element obuwia.
Początkowo powstawanie jest z reguły nieodczuwalne. Jednak wraz z biegiem czasu, mogą one powodować coraz większe problemy z poruszaniem się. Dlatego tak bardzo istotne jest pozbycie się ich odpowiednio wcześnie. Przy okazji również wpływają na estetykę wyglądu stopy, co również ma istotne znaczenie.
Posiadają one tzw. czop rogowy, który przyjmuje postać stożka, wrastając niekiedy głęboko w stopę, a pozbycie się nagniotka uzależnione jest od jego wyeliminowania.
Wśród domowych sposobów usuwania nagniotków wyróżnić należy wymaczanie stóp w gorącej wodzie, z dodatkiem soli. Po to, aby twarda okolica nagniotka zmiękła. Następnie ścieramy górną warstwę i nakładamy dostępny w aptece żel do usuwania odcisków. Zabieg taki powtarzamy codziennie, tak długo, aż odcisk będzie na tyle miękki, że bez problemu wyciągniemy czop rogowy. Pozwoli to na stałe pozbyć się nagniotka.
Pozbycie się nagniotka często jest dość trudne i zabieg powtarzać należy wielokrotnie. Jeżeli nie jesteśmy sobie w stanie z tym poradzić, można udać się do gabinetu lekarskiego lub kosmetycznego, gdzie w wyniku zastosowania specjalnej frezarki, lasera lub chirurgicznie zostanie on usunięty.
