Opaska magnetyczna została wymyślona w celu wsparcia pracującego stawu, zwłaszcza podczas jego dysfunkcji. Jej główne działanie polega na stabilizacji struktury stawu, poprzez ucisk i podtrzymanie elementów budujących aparat ruchu. Jednak dzięki temu, że wykorzystuje elementy namagnesowane, w celach tzw. magnetoterapii ma za zadanie wpływać na chory staw, poprzez oddziaływania pola magnetycznego.
Opaski wykonane są z 2-warstwowego materiału, który umieszczony ma w wewnętrznej strukturze magnesy. Zapięcie zrobione jest z silnych rzepów, które uniemożliwiają odpięcie i są wygodne w zastosowaniu.
Jak działa magnetoterapia?
Magnetoterapia znalazła swoje miejsce w fizjoterapii, jako element terapii fizykalnej, osób głównie cierpiących na problemy natury ortopedycznej. Oznacza to, że jej działanie wykorzystywane jest w stanach po złamaniu, chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych stawów i innych.
Osoba dotknięta chorobą ma za zadanie umieścić chory obszar ciała w cewce urządzenia, gdzie poddaje się go działaniu pola magnetycznego. Rodzaj schorzenia uzależniony będzie od doboru częstotliwości i mocy pola emitowanego przez urządzenie.
Jak działa opaska?
Jak zostało wspomniane we wstępie, opaska ma dwojakie zadanie. Przede wszystkim stabilizuje staw, uniemożliwiając wykonywanie ruchów części składowych, które będą wpływały na patologię pracy aparatu stawowego. Dodatkowo poprzez wpływ oddziaływania pola magnetycznego, ma za zadanie przywrócić naturalny system bioenergetyczny ciała, co powiązane jest z przyspieszona regeneracją, lepszym przepływem krwi i limfy, stymulowaniem efektu odnowy komórkowej.
Czy opaska magnetyczna faktycznie działa?
Pomimo że pole magnetyczne wykazuje pewne wsparcie dla tempa zrostu kostnego, to nadal brakuje przekonujących dowodów, na znaczny wpływ tego typu zabiegu na proces rehabilitacyjny.
W internecie jednak spotkać możemy się ze sporym odzewem pozytywnych opinii co do działania opasek, co może sugerować ich pewne wsparcie w procesie leczenia. Opinie zazwyczaj są głoszone przez osoby w starszym wieku, których naturalny proces stabilizacji stawu za pomocą funkcji mięśni zaopatrujących dany aparat ruchu może nie wykazywać już znacznej aktywności.
Jednak nie wiadomo, czy po prostu klasyczne
wzmocnienie mięśni, za pomocą ruchu, nie przyniosłoby takiego samego efektu, jak zastosowanie opaski. Osoby młode natomiast powinny na początek włączyć ćwiczenia funkcjonalne, stabilizacyjne, czy przyjrzeć się odpowiedniej mobilność tkanek, zanim sięgną po tego typu rozwiązania.
