Najczęstszą przyczyną tworzenia się takich pęcherzy jest zbyt silne i długotrwałe tarcie np.: naszą skórą o materiał, czy inne tworzywo, np.: buty. Gdy tworzy się pęcherz między dwiema warstwami naszej skóry, zbiera się najczęściej bezbarwny płyn, gdy zaś uszkodzeniu ulegają malutkie naczynia krwionośne, płyn może być podbarwiony krwią. Taki pęcherz może, a nie musi wskazywać niczego złego. Jeśli jesteśmy pewni, że powstał on przez tarcie, to wystarczy obserwować zmianę, ale jeśli pojawił się nagle, nie wiadomo skąd, należałoby udać się do lekarza dermatologa, celem określenia i zdiagnozowania, co to za zmiana.
Do wizyty najlepiej, by niepotrzebnie nie dotykać pęcherza, należy zadbać o higienę wokoło niego, jak i na nim, przemyć wodą utlenioną. Najlepiej zostawić pęcherz odkryty, ma szansę się szybciej zagoić. Posmarować można zmianę maścią nagietkową, maści te mają działanie przyśpieszające gojenie się ran.
Warto również zaopatrzyć się w suplementy, które również mają za działanie przyśpieszenie gojenia się ran np.:
https://sklep.sfd.pl/Scitec_nutrition_Zinc-opis27452.html. Niemniej, jednak jeśli zmiana się nie wysusza, ropieje, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Dermatolog zapewne przepisze maść z antybiotykiem. Pęcherze te najczęściej pojawiają się na stopach, dlatego na przyszłość warto kupować budy po południu, gdy nogi nie są bardzo spuchnięte, należy pamiętać, by buty nie były dobierane na styk, powinno być od dużego palca, do czuba buta około pół centymetra luzu, wtedy noga ma komfort i nic nie ociera.
