Cześć kolego,
Znalazłem coś dla Ciebie ale na temat złamanego żebra, mysle ze objawy są podobne zobacz: Złamanie jednego żebra.
Jest to stosunkowo częste obrażenie- najczęściej wskutek uderzenia klatki piersiowej tępym przedmiotem. Może być też spowodowane gwałtownym skurczem mięsni mających swoje przyczepy na żebrach, oraz podczas silnego kaszlu. Zwykle nie powoduje poważniejszych dolegliwości- poszkodowani sygnalizują ból okolicy uszkodzenia, lub wręcz zgłaszają się dopiero po kilku dniach od urazu zaniepokojeni utrzymywaniem się bólu. Nasilenie się bólu po kilku dniach świadczy o rozwoju stanu zapalnego okostnej lub ochrzęstnej złamanego żebra.
Typowe objawy złamania to :
Silny ból narastający podczas głębokiego wdechu, kaszlu oraz przy ruchach tułowia lub ramion
Bolesność punktowa przy ucisku na
złamane żebro oraz podczas uciskania mostka dokręgosłupowo
Zwykle możemy badając palpacyjnie- czyli dotykiem- znaleźć uszkodzone żebro.
Postępowanie :
Mimo różnych zdań na ten temat – od pozostawienia bez postępowania, po zakładanie opatrunku elastycznego, najrozsądniejsze i zgodne z zaleceniami i logiką jest :
Założenie opaski elastycznej na klatką piersiową.
Założenie opaski następuje przy najgłębszym wydechu poprzez kilkakrotne opasanie bandażem elastycznym. Taki opatrunek zmniejsza dolegliwości i przynosi poszkodowanemu ulgę z racji ograniczenia ruchomości klatki piersiowej i zmniejszenia lub zniesienia tarcia złamanych odłamów o siebie. Ułatwia to też zrost odłamków. Zmiana toru oddychania na przeponowy wymuszona unieruchomieniem wymaga pamiętania o ćwiczeniach oddechowych, by nie doprowadzić do niedodmy płuca
Ponadto podajemy leki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe zlecone przez lekarza.
Możliwe powikłania :
Na skutek nadmiernego uruchomienia, przesunięcia odłamów, w wyniku samego urazu może dojść do przemieszczenia złamanego żebra i przebicia płuca, co prowadzi do jego „spadnięcia” (efekt podobny jak przy przebiciu balonika) i poważnych powikłań.
W przypadku niżej położonych żeber możliwe jest też uszkodzenie odłamkami narządów wewnętrznych- serca, wątroby, śledziony i spowodowanie krwotoku wewnętrznego.