Istnieja dwie techniki pchnięcia kulą:
KLASYCZNA, jest to łatwiejsza technika rzutu. Składa sie z nastepujacych elementów, faz:
a) Trzymanie i ułozenie kuli: kula spoczywa na palcach i śródręczu, jej ciężar jest rozłożony głównie na trzech środkowych palcach. Palec mały i kciuk podtrzymuja kule nieco z boku. Kule uklada się przy szyi ponad obojczykiem pod żuchwą i przyciska palcami reki do szyi.
b) Pozycja wyjsciowa: ćwiczący ustawia sie tyłem do kierunku rzutu. Ciężar ciała spoczywa na nodze prawej, tułów wyprostowany, glowa w przedłużeniu tułowia, wzrok skierowany przed siebie (opis techniki przyjmujemy dla praworecznego). Lewa noga oparta palcami o podloże za noga prawa 15-20 cm, lekko ugieta w kolanie. pieta lewej nogi wskazuje kierunek rzutu. Reka lewa wzniesiona w góre w przód. Linia barkow- prawy bark nizej, lewy wyżej.
c) Faza doskoku (doślizgu): Miotacz przenosi ciężar ciała na przednią część stopy prawej i płynnie unosi lewa nogę w górę (tzw. waga).Wykonuje skłon tulowia w przód przysiadająć nba prawej nodze i opuszczając jednoczesnie lewa noge, zgieta w stawie kolanowym. Miotacz dynamicznie wyprowadza lewa noge w kierunku pchniecia i jednoczesnie odbijając sie prawa noga w tył, wykonuje odskok. Ćwiczący przesuwa sie całym cialem mniej więcej przez pół kola i przyjmuje pozycje wyrzutną w przedniej części koła. Prawa noga będzie znajdowala się w przybliżeniu srodka kola, zaś lewa oparta wewnetrzna krawędzią całej stopy przy progu ograniczającym koło od przodu.
d) Pozycja wyrzutna: po wykonaniu doskoku (doslizgu) miotacz przyjmuje pozycję wyrzutną. jest to pozycja, z ktorej następuje właściwe wypchnięcie kuli. Pozycja ta charakteryzuje sie specjalnym układem poszczegolnych części ciała zawodnika. Prawa noga mocno ugieta w kolanie znajduje sie nniej wiecej na środku koła. Stopa lekko zwrócona do środka. Lewa noga wyprostowana, stopa oparta na wewnetrznej krawędzi w pobliżu progu. Tułów odchylony do tyłu i odwrócony plecami do kierunku pchnięcia. Głowa w przedłużeniu tulowia, wzrok skierowany w strone przeciwną do kierunku pchniecia. Ciężar ciała oparty na nodze prawej.
e)Pchnięcie: rozpoczyna sie w chwili, kiedy kończy się doslizg, to znaczy gdy obie nogi miotacza znajduja się na podłożu. W skutek ruchu ciala miotacza w czasie doślizgu w kierunku pchniecia, kula uzyskuje pewna predkość. Nogi w chwili wyladowania na podłożu rozpoczynaja hamowanie dalszego ruchu w kierunku pchniecia. zahamowanie ruchu dolnej części ciała powoduje wzrost szybkości ruchu gornej częsci ciała rzucającego. szybkość ruchu górnej części ciala ćwiczący zwiększa przez wyprostowanie i skręt prawej nogi w góre w przód, a nastepnie przez obrot tułowia do frontalnego ustawienia w kieunku pchniecia i wyprostowania ramienia. Istotne jest połączenie fazy doślizgu z praca wyrzutową nóg, tułowia i ramienia. Zbyt wczesne włączenie do pracy prawej nogi lub ramienia powoduje niewykorzystanie przyspieszenia uzyskanego w doslizgu. natomiast zbyt późne zaangażowanie nóg, tułowia i ramienia nie pozwala na wykorzystanie doslizgu i upodabnia pchniecie z doslizgiem do pchniecia z miejsca. Podczas pchniecia, od momentu doślizgu, ruch powinien być jednostajnie przyspieszony, tak aby najwieksza predkość kula uzyskala podczas odrywania sie od ręki miotacza.
f) Utrzymanie równowagi po pchnieciu: bezposrednio po pchnięciu kulą, w celu
zachamowania dalsdzego ruchu ciala do przodu, miotacz wykinuje wyskok do gory, zamieniając w powietrzu nogi, tak aby wylądować na nodze prawej. Po wylądowaniu ugina nogę pochylając tułów nieco w przod i jednoczesnie cofa lewa reke do tyłu. czynności te ułatwiaja utrzymanie rownowagi oraz zapobiegaja wypadnieciu z koła.
Drugą technika to tzw. OBROTOWA, jest zblizona technicznie do rzutu dyskiem. jest to technika bardzo trudna dla zawodowców.