Znalazłem cos na temat pierzgi.
Pierzga jest to pyłek kwiatowy zebrany przez pszczołę miodną, zmieszany z miodem i wydzieliną gruczołów ślinowych pszczół, złożony w komórkach plastra pszczelego, poddany fermentacji mlekowej w warunkach beztlenowych w środowisku gniazda pszczelego.
Powstaje w komórkach plastra pszczelego ze zmagazynowanego tam przez pszczoły pyłku kwiatowego. Zachodzące w komórkach procesy fermentacji mlekowej pyłku, wywoływanej przez pałeczki Lactobacillus sprawiają, że w tej postaci staje się on łatwiej przyswajalny. W trakcie fermentacji białka pyłku ulegają rozpadowi do peptydów i aminokwasów. Wzrasta zawartość cukrów prostych, powstają także znaczne ilości kwasu mlekowego, dzięki któremu produkt zabezpieczony jest przed zepsuciem. Pyłek podczas umieszczania go w komórkach plastra, dodatkowo wzbogacany jest przez pszczoły miodem oraz enzymami trawiennymi i kwasami organicznymi zawartymi w wydzielinie gruczołów ślinowych. Wartość pierzgi do celów spożywczych, profilaktycznych i leczniczych jest znacznie wyższa ze względu na bogatszy skład, proces konserwacji oraz łatwą przyswajalność.
Skład pierzgi:
Bardzo zbliżony do składu pyłku. Różnice widoczne są jedynie w ilości poszczególnych związków. Pierzga zawiera mniej białka o 12%, mniej tłuszczu o 66%. Wzrasta natomiast ilość cukrów o 60% i innych składników o 23%. Ilość kwasu mlekowego wynosi ok. 3%.
Witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, PP, E, D, K, H.
Makroelementy: Fosfor, Siarka, Chlor, Potas, Wapń, Sód.
Mikroelementy: Magnez, Żelazo, Miedź, Cynk, Kobalt, Selen, Chrom, Nikiel, Krzem.
Enzymy: inwertaza, katalaza, pepsyna, trypsyna, lipaza, laktaza.
Pierzga tak jak pyłek, posiada właściwości odżywcze, antybakteryjne i odtruwające. Szczególnie polecana jest w leczeniu stanów chorobowych jelit, anemii, chorobie nadciśnieniowej, braku łaknienia, w stanach wyczerpania, zmęczenia, w chorobach układu nerwowego. Bardzo dobre efekty daje stosowanie pierzgi przy schorzeniach wieku starczego, łuszczycy oraz zaburzeniach wzroku. Podobnie jak podczas kuracji pyłkowej jest niezwykle skuteczna w walce z przerostem gruczołu krokowego. Systematyczne zażywanie zapobiega lub łagodzi skutki choroby. W mieszaninie z miodem wykazuje istotnie większą skuteczność ze względu na enzymatyczną aktywność miodu pszczelego.
Dawkowanie:
Systematycznie po 2 łyżeczki dziennie, rano na czczo i wieczorem przed kolacją. Preparat nie jest toksyczny nawet w przypadku przedawkowania. Przy przedawkowaniu może działać lekko rozwalniająco.
Hmmm wychodziłoby na to że jest to niezły
suplement ale nie w kierunku rozwoju super masy mięśniowej tylko bardziej jako wspomagacz w kulturystyce. Moim zdaniem godne uwagi....ciekawe jeszcze jaka cena. Musze sie zorientować bo w aptece nie mają tego. No cóż czekam na łaskawość pszczelarza
