Pompka to ćwiczenie bardziej siłowe niż kondycyjne w takim znaczeniu o jakim piszesz. Nasze ciało możemy trenować na wiele sposób poprawiając takie parametry jak:
- wydolność układu krążeniowego i oddechowego poprzez biegi, kolarstwo, ogólnie rzecz biorąc przez cardio. Oczywiście kwestia wyższego tętna nie jest tutaj elementem kluczowym, bowiem tzw. zadyszkę można uzyskać również na treningu siłowym.
- siłę mięśni w wyniku czego jesteśmy w stanie podnieść większy ciężar
- wytrzymałość mięśni – mięśnie będą w stanie wykonać większą i dłuższą pracę zarówno podczas biegów jak i pracy z obciążeniem
- szybkość – ten sam dystans przebiegamy w krótszym czasie, lub ten sam zestaw ćwiczeń robionych na czas wykonujemy krócej
- wygląd mięśni – kształtowanie, budowanie tkanki mięśniowej poprzez ćwiczenia wzmacniające
Trenując biegi, pływanie oraz ju jitsu pracujesz nad poprawą swoich umiejętności w tych dyscyplinach. Zwykle tak jest, że nawet będąc wytrenowanym, przystępując do innej dyscypliny potrzebujemy trochę czasu aby uzyskać zadowalający wynik.
Pompka klasyczna to ćwiczenie, które angażuje
mięśnie piersiowe (większy i mniejszy) oraz mięśnie obręczy barkowej (naramienny, dwugłowy i trójgłowy ramienia). Aby utrzymać prawidłową postawę – ciało w jednej linii, prawidłowo ustawiony kręgosłup – napinamy również mięśnie brzucha, pośladków oraz pleców. Pompka angażuje całe nasze ciało.
Jak się nauczyć robić pompki? Najprościej mówiąc trzeba po prostu ćwiczyć. Istnieje wiele różnych wariantów pompek (część z nich, choć te trudniejsze, zostały omówione w temacie:
https://www.sfd.pl/cwiczenia_na_klate_w_domu...ale_jakie_-t216597.html). Aby ułatwić sobie na początku zadanie zacznij robić pompki przy ścianie (stojąc przy ścianie w niewielkiej odległości oprzyj dłonie na ścianie – im większy kąt nachylenia ciała tym większe utrudnienie) – kiedy nie będą już sprawiały problemu zejdź trochę niżej – połóż dłonie np. na krzesłach, komodzie, na stepie. Obniżając wysokość stopniowo dojdziesz do klasycznej wersji. Ustawienie stóp także ma znaczenie, bowiem szersze ustawienia to większa płaszczyzna podparcia zatem jest ułatwieniem. Im węziej, tym trudniej.
Pamiętać należy o utrzymywaniu ciała w jednej linii (w każdej wersji ćwiczenia) brzuch i pośladki mocno napięte, układając tym kręgosłup w pozycji neutralnej, łopatki lekko ściągnięte, otwarta klatka piersiowa – ciało jest lekko usztywnione, stabilne.
Więcej na temat wzmacniania klatki piersiowej:
https://www.sfd.pl/Efektywny_Trening__Klatki_Piersiowej-t368442.html
https://www.sfd.pl/KLATKA_PIERSIOWA__7_WSKAZÓWEK-t217349.html
https://www.sfd.pl/KLATKA_PIERSIOWA_WEDŁUG_MISTRZÓW!-t284703.html
