Tarczyca, czyli inaczej gruczoł tarczycowy znajduje się na szyi, w okolicach krtani. Podstawowym zadaniem tego organu jest produkcja hormonów tarczycowych, czyli:
- trójjodotyronina,
- tyroksyna,
- kalcytonina.
Hormony te zajmują się przede wszystkim regulacją procesów metabolicznych w naszym organizmie. Budowa tarczycy przypomina wyglądem motyla. Składa się ona z dwóch płatów. Tarczyca pobudzana jest przez hormon TSH (hormon tyreotropowy) wydzielany przez przysadkę mózgową do produkcji hormonów: tyroksyny (fT4) i trójjodotyroniny (fT3). Hormony te odpowiadają między innymi za:
- prawidłową pracę mózgu,
- przemiany białek, węglowodanów, tłuszczów,
- metabolizm witamin.
Prawidłowa praca tarczycy polega na takim wydzielaniu hormonów, aby nie doszło do ich nadmiaru, jak niedoboru, które mogłyby przyczynić się do różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Dlatego też, szczególnie u kobiet istotne jest regularne kontrolowanie wyników badań tarczycy. Wynika to z tego, że kobieca tarczyca jest dużo bardziej wrażliwa i narażona na negatywne działanie np. złej diety, czy aktywności fizycznej. To właśnie dieta ma ogromne znaczenie w prawidłowej pracy tarczycy. Zbyt małe ilości spożywanych kcal i złej jakości pożywienie może szybko przyczynić się do jej niedoczynności oraz zmian autoimmunologicznych; Hashimoto. Aby interpretować wyniki badań, warto udać się do dobrego endokrynologia lub poprosić o pomoc w dziale zdrowie i uroda:
https://www.sfd.pl/Zdrowie_i_Uroda-f113.html
