Kształtowanie sylwetki wynika przede wszystkim z odpowiedniej diety, treningu siłowego i regeneracji. Te trzy czynniki w głównej mierze odpowiadają za rozbudowę naszych mięśni. Dostarczone w odpowiedniej ilości białka, będą budulcem dla mięśnia. Z kolei
tłuszcze i węglowodany źródeł energii, które pozwoli przekształcić ją w masę mięśniową. Istotnym czynnikiem będzie tutaj dodatni bilans kaloryczny. Niestety bez nadwyżki kalorii nie ma możliwości zbudowania mięśni. Dlatego tak bardzo istotne jest kontrolowanie diety. Pomocny w tym celu będzie dziennik żywieniowy potreningu.pl, gdzie mamy możliwość wyliczenia zapotrzebowania kalorycznego z odpowiednią nadwyżką, a następnie wprowadzania spożywanych produktów i komponowania z nich odpowiednich posiłków.
Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za hipertrofię mięśnia są odpowiednie treningi siłowe. Mięśnie potrzebują bodźca w postaci treningu oporowego. Mięsień, który ma bodziec, staje się silniejszy, a organizm rozbudowuje go, dzięki dodatniemu bilansowi kalorycznemu w diecie. Niestety długotrwały wysiłek cardio, na rowerze nie jest odpowiednim wysiłkiem w celu budowy mięśnia. Szczególnie pośladkowego, który praktycznie nie pracuje w tego rodzaju wysiłku. Wręcz przeciwnie. Długotrwały ucisk pośladków o siodełko powoduje osłabienie mięśnia i powstawania punktów spustowych. Aby rozbudować mięśnie pośladkowe, niezbędne są ćwiczenia angażujące je, takie jak: różne odmiany przysiadów, wznosy bioder ze sztangą, czy wykroki.
Trzeci czynnik istotny w rozwoju mięśni to odpowiednia ilość snu. Aby mięśnie i układ nerwowy były zregenerowane, warto sypiać od 7 do 8 godziny dziennie.
