
Opis ogólnego działania
Sauna ma mnóstwo zalet - poprawia krążenie krwi, oczyszcza organizm, wzmacnia go. Pomaga rozluźnić mięśnie i zrelaksować się. Ma też zbawienny wpływ na układ nerwowy oraz kondycję psychiczną. Sportowcy chodzą do sauny, żeby zlikwidować zakwasy w mięśniach i zregenerować siły. W saunie fińskiej, nazywanej również suchą, temperatura dochodzi aż do 85-100°C, a wilgotność jest niewielka. Natomiast sauna parowa, czyli tzw. łaźnia rzymska, charakteryzuje się niższą temperaturą (40-50°C), ale panuje w niej o wiele większa wilgotność, dochodząca nawet do 100 proc. Już po pierwszej wizycie w saunie twoja skóra będzie wyglądała kilka lat młodziej. Poczujesz się rewelacyjnie. Sauna, podobnie jak intensywny trening, powoduje wydzielanie endorfin - hormonów, które wywołują w mózgu reakcje podobne jak morfina. W jednej chwili zostają stłumione wszystkie bóle i poprawia się nastrój. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzmożone pocenie się ,co pociąga zasobą spadek ciśnienia. Serce musi pracować intensywniej. Twoje tętno przyspiesza do 150 uderzeń na minutę. Organizm dąży jednak do utrzymania normalnego ciśnienia. Aby rozrzedzić zagęszczoną krew, pobiera wodę z tkanki tłuszczowej. W ten sposób pozbywasz się wszystkich obrzęków. Zaletą szybszego krążenia krwi jest również oczyszczenie organizmu z toksyn. Otwierają się pory skórne więc z miejsca usuwane są zanieczyszczenia i tłuszcz. Dzięki temu skóra staje się wyrównana, znikają z niej wszystkie szorstkości, zsinienia, które pojawiają się na ciele, gdy przemiana materii i krążenie krwi w skórze są zakłócone. Mocne nawilżenie skóry powoduje, że peeling robi nam się autentycznie-sauna sama złuszczy ci zewnętrzny naskórek. Sauna jednak niesłuży włosom. Dlatego przed wejściem do sauny nałóż nanie zwykłą dziecięcą oliwkę (np. firmy J&J).Oliwka tak zawiera nawilżający D-panthenol i wyciągi roślinne. Możesz też nałożyć odżywkę do włosów. Pory w skórze głowy w saunie również się otwierają, więc wszystkie substancję odżywcze wchłoną z wielkim apetytem, a wszystko to wzmocni włosy i poprawi ich wygląd. Korzystaj z sauny tylko w te dni gdy niemusisz się spieszyć. Przebywaj wniej około godziny. Zabierz dwa ręczniki, butelkę wody mineralnej ,żel pod prysznic połączony z peelingiem do ciała, szorstką gąbkę ,szampon,odżywkę do włosów i balsam nawilżający do ciała. To niezły bagaż ale opłaci się go dźwigać. Przed wejściem do sauny koniecznie pozdejmuj z siebie wszystkie „ozdoby" (np. zegarek) bo mogą cię poparzyć.
Pierwszy raz
Najpierw idziesz pod prysznic-pamiętaj później o pieczołowitym wytarciu się ręcznikiem. Jeśli wilgotny wejdziesz do sauny możesz poparzyć się już w pierwszej minucie (chociaż to mało prawdo podobne-sam sprawdzałem

Kolejne wizyty
Przed wejściem do sauny myjemy się pod natryskiem, a następnie wycieramy do sucha. W saunie nie wdrapujmy się od razu na górny poziom; chwilę powinniśmy spędzić na dolnej ławie, najlepiej w pozycji leżącej. Po kilku minutach przenosimy się na górny poziom. Po 8-12 minutach możemy wylać na rozgrzane kamienie szklankę wody (warto do niej dodać kilka kropli olejku aromatycznego). Jak mawiają Finowie, w tym momencie sauna ukazuje swoją duszę - odczuwamy potężne uderzenie gorącej fali powietrza. Jesteśmy w stanie wytrzymać w środku zaledwie kilka minut. Potem wychodzimy z kabiny i schładzamy ciało. W ojczyźnie sauny jedni wskakują do przerębla lub tarzają się w śniegu, my musimy się zadowolić prysznicem. Strumień wody kierujemy najpierw na nogi - od stóp w górę, potem na ręce - od dłoni do ramion, dopiero później polewamy twarz, kark i tułów.
Po schłodzeniu wodą lekko wycieramy ciało i pozostajemy przez chwilę w zimnym pomieszczeniu (lub na powietrzu). Potem ponownie wędrujemy do kabiny i postępujemy tak jak poprzednio. Lekarze zalecają trzykrotny cykl przegrzewania i oziębiania ciała. Pamiętajmy! Ostatnie schłodzenie organizmu jest bardzo ważne. Niedostateczne obniżenie temperatury ciała może nie tylko spowodować ból głowy, ale również wywołać uczucie osłabienia. Po dokładnym osuszeniu skóry warto wetrzeć w nią balsam. I koniecznie napić się wody mineralnej lub soku!
Co po saunie?
Dokładnie umyj włosy i wetrzyj w nie odżywkę. Załóż turban z ręcznika. Dobroczynne substancję działają teraz ze zdwojoną siłą. Po ostatniej kąpieli parowej musisz umyć dokładnie całe ciało. To doskonała okazja do usunięcia zrogowaciałego naskórka. Weź peeling i szorstką gąbkę i masuj skórę. Po osuszeniu natrzyj ciało balsamem nawilżającym. To konieczne. Podczas seansu w saunie twoja skóra wypoci około 1.5 litra wody i będzie potrzebowała nawilżenia.
Sprawdź, czy możesz korzystać z sauny?
Nie powinniśmy korzystać z sauny, jeśli cierpimy na:
- nadciśnienie powyżej 200/120 mmHg;
- niewydolność krążenia;
- choroby układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby;
- cukrzycę;
- nowotwory złośliwe;
- grzybicę skóry.
Finowie mawiają: z sauny może korzystać każdy, kto potrafi do niej dojść. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy stan naszego zdrowia pozwala na seans w saunie, skonsultujmy się najpierw z lekarzem.
Zmieniony przez - MARCEL536 w dniu 2005-04-17 22:38:01
"BÓG (+ JPII)--------------------HONOR-------------------OJCZYZNA"
================SFD FIGHT CLUB===============
"Chciałem by Warszawa była wielka (...) i dziś widzę ją wielką"