Masz tutaj arta i poczytaj o łaczeniu siłki i sztuk walki.
Sztuki walki i siłownia tego samego dnia
Czy da się połączyć trening sztuk walki z siłownią - tzn. oba treningi tego samego dnia? Także - nie jest to zalecane! Oczywiście da się w przypadku, gdy trening sztuki walki był typowo techniczny: kombinacje ręce + nogi, uniki ew. formy. W przypadku intensywnych treningów sztuk walki + równie intensywna siłownia jest to dużo trudniejsze (na siłowni po prostu brakuje siły). Tego typu połączenia wypróbowują przygotowujący się do walk w boksie zawodowym, MMA, także judocy. Oni trenują w ten sposób m.in. ze względu na czas - poza tym profesjonalizm wymaga większego zaangażowania. Trening na siłowni zwykle u takich zawodników sprowadza się do mniejszych ciężarów i większej ilości serii.
Sztuki walki i siłownia generalnie
Przede wszystkim należy sobie uświadomić podstawowy fakt: klasyczny
trening siłowy na masę (np. piramidka, średnia ilość powtórzeń np. 6-10 w serii, dość krótkie, np. 2-minutowe przerwy między seriami) a trening sportów walki (np. boksu, kick & thai-boxingu, taekwon-do itp.) jest sprzecznością!
Musisz wybrać - albo:
* będziesz miał świetny wygląd, większą, nienaturalną masę ciała; mało umiejętności do walki - kulturysta, siłę statyczną
* sylwetkę fighterską (tj. w jakimś stopniu rozwinięte mięśnie - nie przerost, wyraźna rzeźba), wagę naturalną, siłę dynamiczną + będziesz umieć walczyć!
Nie uda się pogodzić dwóch odwrotnych kierunków! Zawodnik SW (zarówno styli uderzanych jak i chwytanych) na siłowni powinien trenować na wytrzymałość siłową (w praktyce: małe i średnie obciążenia, dłuższe serie - więcej powtórzeń, mniejsze przerwy pomiędzy seriami) lub w formie specjalnych cykli treningowych (szczegóły na sfd.pl oraz tutaj)- natomiast nie należy stosować programów na masę! Dlaczego? Wzrost masy mięśniowej zostanie udaremniony / zahamowany dużym wysiłkiem w sportach walki! Poza tym siłowni jest w połączeniu z treningami SW po prostu za mało - aby osiągnąć sensowne rezultaty. Gdy normalnie trenuje się na siłowni np. 3-4 razy tygodniowo, dodatkowe treningi sztuk walki wymuszą zmiany (tj. ograniczenie siłowni do 1-2x w tygodniu!) Gdy treningi w sekcji masz 5 razy w tygodniu (np. Taekwon-do) - siłownia 1x w tygodniu- więcej może być za dużo. Po siłowni musi być czas na regenerację. Oczywisty wniosek -> dzień po siłowni - treningi SW są niewskazane!
Zaraz znajdą się osoby powołujące się na:
* swoich kolegów którzy przy boksie czy kickboxingu budowali masę!
* bokserów zawodowych którzy tyle trenują na siłowni -> sylwetka,
W pierwszym przypadku zwykle się okazuje, że dana osoba (pokazywana jako przykład) miała spory niedobór wagi np. przy 1.75 cm, ważyła ledwo 66-68 kg. Wtedy masa ciała przy właściwym odżywianiu i/lub suplementacji rośnie - ale jest to całkiem naturalne! Zupełnie czym innym jest próba budowania masy (nadmiarowej), przy prawidłowej (naturalnej) wadze dla danej osoby!
Co do bokserów zawodowych- znów jest to nie całkiem prawda, czyli nieprawda. Trzon treningu uderzacza to wcale nie siłownia - ale przede wszystkim technika, budowanie wydolności, wytrzymałości -> kondycji, sparingi etc. Sylwetka przy specjalistycznym treningu, nadzorze przez sztab ludzi wygląda dobrze - ale bokserzy nie mają pracy, czy nauki; cały wolny czas poświęcają na trening! Walka raz na kilka miesięcy? Całkiem naturalne że udaje im się zachować dobry wygląd, mają masę etc.
Art zaczerpniety z:
http://sus.univ.szczecin.pl/~maciejs/jaktrenowac.html#71