Witaj
Wszystko zależy od stopnia skręcenia. Nie każdy uraz wymaga konsultacji z ortopedą.
- przy I stopniu możemy sami sobie poradzić bez konieczności wizyty u specjalisty. Leczenie sprowadza się do przykładania zimnych kompresów, odpoczynku, ograniczenia do minimum chodzenia, usztywnienia kostki opaską elastyczną lub bandażem.
-przy stopniu II zaleca się wizytę u ortopedy. Leczenie polega najczęściej na stosowaniu preparatów w żelu o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym , przeciwobrzękowym oraz noszeniu stabilizatora z usztywnieniami bocznymi. Unieruchamia on staw skokowy i uniemożliwia jest ruchy na boki. Jeśli ból jest intensywny i w znacznym stopniu ogranicza możliwość poruszania się, lekarz w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej zaleca też zastrzyki z heparyną, tak jak przy opatrunku gipsowym. W późniejszym etapie ważna jest również odpowiednia rehabilitacji skręconej kostki.
-przy stopniu III zaleca się stosowanie przez 2-3 tygodnie opatrunku gipsowego, a przez kolejne tygodnie stabilizator (nosi się go przez całą dobę), albo też ortopeda zaleca od razu założenie stabilizatora. Tym niemniej bezpośrednio po skręceniu lepiej założyć gips, ponieważ takie unieruchomienie stawu szybciej uśmierza ból i zapobiega pogłębieniu się urazu.
Określ który stopień dotyczy Ciebie. Wizyta u specjalisty na pewno będzie tutaj pomocna.
Pozdrawiam
