Johimbina jest organicznym związkiem pozyskiwanym głównie z johimby lekarskiej, występującej głównie na obszarach między Kongo a Kamerunem oraz ze zgrzynu żmijowego, który występuje na obszarach od Indii do Chin.
Działanie johimbiny polega na stymulacji metabolizmu oraz spotęgowania procesu lipolizy tkanki tłuszczowej "blokując" receptory alfa-2-adrenergicznych mają wpływ na wzrost stężenia adrenaliny oraz noradrenaliny w organizmie.
Dzięki swojemu działaniu i sporej efektywności johimbina uważana jest za jeden z najmocniejszych "spalaczy tłuszczu".
Warto wspomnieć że zwiększoną skuteczność przynosi stosowanie johimbiny w połączeniu z kofeiną.
W suplementacji johimbiną bardzo ważna jest również dieta, w której ilość węglowodanów powinna być na dość niskim poziomie. Duże ilość węglowodanów osłabia działanie johimbiny.
Jednakże suplementacja johimbiną niesie ze sobą szereg skutków ubocznych takich jak:
- przyspieszony rytm serca i podwyższone ciśnienie krwi,
- nadmierne pobudzenie, nerwowość, zawroty głowy, halucynacje,
- zwiększoną potliwość, drżenie mięśni, zaczerwienienie skóry czy nudności.
Co do dawkowania warto zaczać od 0,2 mg na kilogram masy ciała, jeżeli ta dawka nie przyniesie efektów można spróbować ją stopniowo zwiększać - mając jednak na uwadze to że nie jest to dokońca bezpieczny suplement, a zbyt duże dawki mogą mieć fatalne skutki.
Johimbina jest coraz łatwiej dostępna - można ją dostać w sklepach internetowych, sklepach zielarskich czy w niektórych aptekach. Jej cena zaczyna się już od 60 zł za opakowanie.
Co do dużo mocniejszych spalaczy niż johimbina, które dosłownie zaliczają się do dopingu, jednak są dosyć niebezpieczne.
Efedryna – organiczny związek chemiczny, alkaloid roślinny, pochodna fenyloetyloaminy. Znajduje zastosowanie jako lek na nieżyt nosa oraz w leczeniu niedociśnienia związanego z narkozą jak również jako stymulant, reduktor apetytu, środek zwiększający koncentrację i uwagę - przez co jest bardzo popularnym środkiem wśród sportowców oraz osób odchudzających się. Efedryna jest używana już od blisko pięciu tysięcy lat w medycynie dalekiego wschodu. Jako substancja naturalna występuje pod postacią alkaloidu roślinnego w gatunkach takich jak m.in. Ephedra sinica i Ma-huan jednakże może być też pozyskiwana chemicznie.
Warto wspomnieć że efedryna nie jest dopuszczona do sprzedaży jako suplement diety, a co więcej - znajduje się na liście zabronionych środków dopingujących WADA.
Poza licznymi skutkami ubocznymi efedryna może prowadzić również do chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.
Stosując efedrynę warto mieć na uwadze to iż nie zawsze wpływa ona na pobudzenie jednak brak efektu pobudzenia nie jest równoznaczny z brakiem wpływu na utratę tkanki tłuszczowej. Ponadto najbezpieczniejszym oraz najefektywniejszym sposobem stosowania efedryny, jest długotrwałe przyjmowanie tego środka. Cykliczne stosowanei efedryny może doprowadzić do poważniejszych skutków ubocznych niż jej ciągłe stosowanie przez dłuższy okres czasu.
Najczęściej stosowanym schematem jest branie efedryny dwa razy dziennie w porcjach po 20-50 mg. Przyjmowanie efedryny należy zacząć od połowy zalecanej dawki przez kilka dni, aby nie potęgować skutków ubocznych i przyzwyczaić organizm do jej działania.
Do najbardziej popularnych form "stacków" efedryny należy m.in. ECA czyli
Efedryna + Kofeina + Aspiryna, nasila to działanie na spalanie tkanki tłuszczowej lub ECA + L czyli uzupełnienie suplementacji l-karnityną.
Efedryna jest jednak ekstremalnym środkiem, zakwalifikowanym w świecie sportu jako doping. Z tego powodu nie zaleca się stosowania jej, a już na pewno nie przez amatorów. Co więcej, podstawą do spalania tkanki tłuszczowej jest odpowiednia dieta i cierpliwość - tymbardziej w przypadku stopnia zatłuszczenia powyżej 12%. Warto najpierw wypróbować działanie o wiele bezpieczniejszych suplementów takich jak chociażby Burn4All Extreme które mogą również dać świetne efekty przy odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej.
