Kark jest tylną częścią szyi. Łączy on głowę z tułowiem. Mobilność swoją zawdzięcza gibkim mięśniom karku oraz części kręgosłupa szyjnego. Wraz z wiekiem, niestety część szyjna kręgosłupa ulega zwyrodnieniu, co może skutkować bóle, zawroty głowy, odrętwienia, czy strzelanie kręgów.
Kark tworzy 7 kręgów, zgiętych lekko do przodu. Co ciekawe, to właśnie od nich zależy sprawność zmysłów i równowagi. Pierwszy z nich pełni funkcję podtrzymującą czaszkę. Drugi z kolei, obrotowy, umożliwia obracanie głową na boki, w przód i tył.
Zwyrodnienia kręgosłupa powstają wraz z wiekiem i różnego rodzaju obciążeniami. Często jest to:
- praca siedząca,
- fizyczna,
- brak aktywności,
- złe odżywianie.
Jeżeli strzykaniu w karku nie towarzyszą bóle, braki mobilności szyi, czy inne niepokojące objawy, to nie powinno nas to niepokoić. W przypadku, gdy jednak wystąpią niepokojące zmiany, warto skonsultować problem z lekarzem oraz udać się do fizjoterapeuty. Często powodem są również pospinane mięśnie, nie tylko karku, ale również całych pleców, jak i mięśnia dwugłowego. Warto więc je odpowiednio rozmasować, co może przynieść ulgę. Bez wątpienia nie należy na siłę wykręcać głowy po to, aby strzelało w kręgosłupie.
