
Od dziecka uczono nas, że" tłuste mięsa, to zło", "tłuste mięsa zwiększają poziom złego cholesterolu", "tłustych mięs w ogóle najlepiej unikać". I tak przez dłuższy czas ludzie bazowali raczej na piersi z kurczaka, ewentualnie na piersi z indyka i na tym koniec. Ci bardziej otwarci pokusili się od święta o udka z kurczaka, czy kaczkę z tych bardziej tłustych mięs.
Ale na szczęście mity "tłuste mięso, to zło!" zostały obalone

I jest w tym temacie gro badań, natomiast są też zwolennicy jak i przeciwnicy tej teorii. Zresztą, jak w każdym temacie.
Nie ma niezdrowych tłuszczy, są tylko takie tłuszcze, które spożywamy w niewłaściwych proporcjach.
Opieranie swojej diety tylko na kwasach tłuszczowych nienasyconych, tym samym eliminacja nasyconych występuje głównie z niewiedzy.
Ja jestem zdania, że warto wprowadzić tłuste mięsa w swojej diecie, nie należy ich unikać, a na pewno nie całkowicie eliminować(są wyjątki np. dna moczanowa)
Musimy pamiętać ,że najważniejsze są właśnie proporcje, mianowicie :
stosunek kwasów tłuszczowych nasyconych(gównie sery, mięso, masło, kokos, olej palmowy) do jednonienasyconych(oliwa z oliwek, awokado, orzechy) do wielonienasyconych(ryby tłuste, siemię lniane, orzechy włoskie, mięso z hodowli eko) w diecie powinien wynosić mniej więcej 1:1:1 lub 1:2:1 (wiadomo, że te proporcje nijak się mają do diety np. CKD, w takim wypadku spożycie tłuszczy wzrasta kilkakrotnie, ale to już temat na odrębny artykuł) Proporcje rozkładu kwasów tłuszczowych są też zależne od uprawianej dyscypliny sportu.
Urozmaicając naszą dietę na pewno warto wybierać różne rodzaje mięsa. Nie należy bazować tylko na chudym drobiu.
Powinniśmy stosunkowo wybierać chude kawałki np. czerwonego mięsa, tutaj nie chodzi też o to, by wybierać te obrośnięte tłuszczem. Bo nie w tym sens spożywania nasyconych kwasów tłuszczowych.
Rodzaje tłustszych mięs, które warto prowadzić do diety :
DRÓB
Do drobiu zaliczamy kury, gęsi, kaczki, indyki, perliczki i gołębie.
(należny pamiętać, że drób to nie tylko chude piersi, choć to po nie zazwyczaj sięgamy) mamy też udka i podudzia, do tego bardzo wartościowe podroby (wątróbka, serca, żołądki itd) Podroby mają wiele zalet, - niską cenę, wiele witamin w szczególności cynku i żelaza. Wątróbka zawiera też wiele witaminy b12 dzięki temu dostarczamy organizmowi sporą dawkę kwasu foliowego. W wątróbce znajdziemy też witamy A, D, K, E i C, ale też cynk, miedz i selen, żelazo.
W serduszkach z kurczaka znajdziemy również witaminy z grupy B oraz żelazo, cynk, miedz, mangan i potas.
W żołądkach znajdziemy sporą dawkę choliny (poprawia gospodarkę lipidową, pozytywnie wpływa na wątrobę i układ nerwowy). Ponadto w żołądkach znajdziemy cynk, miedź, żelazo, potas, selen witamynę b1 oraz b2 oraz b3.

WOŁOWINA
Posiada sporo składników mineralnych między innymi fosforu, żelaza, cynku i selenu ponadto zawiera też wapń, sód, miedź. Znajduje się w niej spora dawka witaminy B12, B2, B3, B5 i B6, ale też A, D, E i H. Otrzymywana jest z bydła powyżej sześciu miesięcy.
Elementy wołowe, po które warto sięgać:
- karkówka - jest dolną częścią podgardla sprawdzi się doskonalne w małych kawałkach na gulasz. Ma delikatny, lekko słodki smak. Można ją gotować, smażyć, dusić, grillować.
- łopatka z niej można wykonać tak lubiane steki. Wykorzystywana jest najczęsciej do pieczenia, duszenia i gotowania. Jej smak jest delikatny, lekko gorzkawy.
- rozbratel - jest to bez dwóch zdań jeden z najlepszych kawałków mięso to jest kruche, bardzo soczyste, można przyrządzić z niego steki, ale też nadaję się do smażenia .
- antrykot - kolejny wspaniały kawałek wołowiny, równie kruchy i soczysty co rozbratel. Nadaje się również na steki i pieczone mięso.
- rostbef - to chyba najlepszy kawałek tuszy, zbity, ale zarazem delikatny i soczysty. Również sprawdzi się na steki oraz jako pieczone mięso.
- polędwica - to najlepszy kawałek wołowiny, nadaje się do duszenia, smażenia i też na steki lub pieczeń.
- rumsztyk- soczysty, lekko tłusty można je zapeklować i idealnie nadaje się do smażenia w kawałku, również do pieczenia.
- udziec(górna część udźca)- soczysta i krucha, sprawdza się jako potrawa smażona i pieczona.
- ligwa- najbardziej twarde mięso z udźca, nadaje się na zrazy i steki.

WIEPRZOWINA
Jest to mięso, które pochodzi od świni. Niewątpliwym faktem jest, że wieprzowina jest bardzo dobrym źródłem witaminy B1, która w tym aspekcie nawet dziesięciokrotnie przewyższa inne rodzaje mięs.
Ma też w sobie wiele witaminy E, jest też bogatym źródłem żelaza, występują też w niej witaminy z grupy B, fosfor, cynk, potas.
Elementy po które warto sięgać:
- podgardle - nadaje się do wytapiania na smalec
- karkówka - Jest to mięso z odcinka szyjnego oraz przedniej części grzbietowej nadaje się doskonale do grillowania, ale też do duszenia.
- schab- jest to mięsień najdłuższy grzbietu, nadaje się do smażenia, pieczenia (w całości) duszenia.
- biodrówka- czyli przednia część odcinka krzyżowego półtuszy. Można wykorzystać ją na pieczeń, zrazy, czy sznycel lub gulasz.
- polędwica- bardzo dobry kawałek, nie zawiera kości. Nadaje się do smażenia, pieczenia, gotowania.
- żeberka- nadają się do smażenia i gotowania i duszenia
- boczek- od czasu do czasu nie widzę problemu, by znalazł się w diecie smażyć można go bez tłuszczu, gdyż sam w sobie jest mocno tłusty.
- łopatka- z przedniej kończyny wraz z łopatką. Można ją gotować, dusić i piec.
- szynka- pochodzi ona z tylnej części tuszy, dzielimy ją na trzy częsci. Pierwsza nadaje się do smażenia i pieczenia sznycli. Druga podobnie jak pierwsza, ale cechuje ją gorsza struktura. Natomiast trzecia część posiada małosoczyste mięso i nienależy po nią sięgać zazwyczaj wykorzystywana jest do wyrobów szynek gotowanych lub wędzonych.
-golonka- od czasu do czasu podobnie do boczku, nie widzę problemu by po nią sięgać. Nadaje się do gotowania.

Mam nadzieję, że artykuł trochę przybliżył temat tłustszych mięs i tego, że nasycone kwasy tłuszczowe, to nie taki diabeł straszny jak go malują. Jeśli podchodzimy do tego z rozsądkiem, urozmaicamy naszą dietę nic nam nie grozi

Zmieniony przez - blue_hope w dniu 2016-10-27 20:14:12
W kuchni hamuje Cię Twoja własna wyobraźnia...
http://www.sfd.pl/[BLOG]_Agnieszka_w_kuchni__czyli_coś_z_niczego_;_-t1096225.html