Woda w kolanie, inaczej wysięk, jest to płyn, który w wyniku stanu zapalnego zgromadził się wokół stawu kolanowego. Płyn ten jest nadmiernie wytwarzany przez błonę maziową stawu.
Objawy
Charakterystycznym objawem jest obrzęk stawu kolanowego, w wyniku którego ruchomość kolana jest ograniczona, odczuwalne jest zesztywnienie, a także towarzyszy mu ból.
Metody leczenia
Szpitalne - inwazyjne
Ambulatoryjne metody leczenia polegają głównie na wykonaniu punkcji, czyli odciąganiu płynu za pomocą strzykawki. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli nie jest znana przyczyna wystąpienia wysięku, lekarz najpierw zleci wykonanie RTG bądź USG i na tej podstawie podejmie decyzję, co do dalszego leczenia. Jeżeli stan zapalny utrzymuje się długo i objął także sąsiadujące tkanki, konieczne jest przeprowadzenie operacji.
Domowe
Zimne okłady - kostki lodu umieścić w woreczku, owinąć w ręcznik i następnie przyłożyć do opuchniętego kolana. Zabieg ten powinien trwać nie dłużej niż 20min. Należy pamiętać, żeby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry, gdyż może spowodować odmrożenia.
Leki przeciwzapalne - niewątpliwą ulgę przyniesie stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które oprócz uśmierzenia bólu, mogą przyspieszyć proces leczenia.
Okłady z liści kapusty - ludowy sposób na wszelkiego rodzaju opuchlizny. Przed przyłożeniem do kolana, należy liść najpierw rozbić i schłodzić.
Wszelkie czynności związane z leczeniem występującej wody w kolanie powinny odbywać się przy nadzorze lekarza specjalisty.