Wybity palec to potocznie używane określenie zwichnięcia paliczków. Do tego typu urazu dochodzi najczęściej w wyniku uprawiania różnego rodzaju sportu. Głównie takiego, gdzie istnieje ryzyko przełożenia siły na dłoń i palce. Są to np. sporty walki, siatkówka czy koszykówka. Występuje on również w wyniku niechcącego uderzenia o jakiś element lub upadku.
Objawy wybicia palca możemy zaobserwować od razu po urazie. Są to widoczna opuchlizna, obrzęk, silny ból i znaczne ograniczenie ruchomości w stawach. W sytuacji, gdy nastąpi znaczne przesunięcie w stawie, widoczne jest również zakrzywienie palca. W przypadku zerwania torebki stawowej dochodzi do zniszczenia naczyń krwionośnych i wylewy krwi pod skórą. Widoczne jest to w postaci fioletowego zabarwienia pod skórą.
W sytuacji, gdy dochodzi do urazu, warto udać się do lekarza, w celu wykonania prześwietlenia. Tego typu kontuzje często związane są z pęknięciami kości. Należy więc wykluczyć również tego typu uraz. Lekarz również określić co należy robić w dalszym postępowaniu. Z reguły wystarczy nastawienie palca (o ile jest to wymagane) oraz usztywnienie go. Warto stosować żele przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz schładzać palec w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Nie jest to takie istotne jaki krem/żel kupimy. Z reguły są one identyczne pod względem składu. Warto więc kierować się w tym przypadku ceną, która może różnić się znacznie.
Niestety małe stawy mają to do siebie, że rekonwalescencja ich trwa dość długo. Nawet kilka miesięcy po urazie możemy odczuwać ból. Zdecydowanie warto jest przeprowadzić rehabilitację u fizjoterapeuty, która pozwoli nam na szybsze dojście do sprawności. Dobrym wyjściem będzie również suplementacja kompleksowymi suplementami na stawy:
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Flex_All_Complete-opis33950.html
