System ścięgnisty dłoni, jej umięśnienie, budowa kostna, należy do jednych z najbardziej skomplikowanych struktur naszego ciała. Wszystko za sprawą specyfikacji ruchów, jakie muszą zachodzić w stawach, manewrując poszczególnymi palcami dłoni, jak i koniecznością ogromnej precyzji, jakie segmenty ruchome muszą spełnić. Działanie ścięgien polega na przeniesieniu siły generowanej przez mięsień na układ kostny, dzięki czemu możliwe jest wykonanie ruchu w danym stawie.
Na czym polega zerwanie ścięgna?
Problemem z układem ścięgnistym ręki jest fakt, że znajdują się one na powierzchni dłoni, stąd łatwo o ich uszkodzenie. Najczęściej do zerwania dochodzi podczas przekroczenia fizjologicznej wytrzymałości ścięgna na skutek zadziałania urazu. Objawy, jakie towarzyszą zerwaniu, uzależnione są od jego specyfiki zerwania i jego poziomu.
Wyróżniamy takie objawy jak:
-palec młoteczkowaty, czyli dysfunkcja paliczka końcowego
-palec opadający, zazwyczaj związany z uszkodzeniem bliższego końca palca
-palec butonierkowaty związany z uszkodzeniem środkowej części palca.
Sposób leczenia?
Zazwyczaj nie wymaga ingerencji chirurgicznej, a leczenie przebiega poprzez umieszczenie palca w szynie lub opatrunku gipsowym. Wszystko uzależnione będzie od tego, jak rozległe jest uszkodzenie oraz czy jest stosunkowo świeże. Czasem nawet ingerencja chirurgiczna nie jest w pełni możliwa i nie wystarczy tylko zszycie uszkodzonego ścięgna, a wymagana jest bardziej skomplikowana operacja, która będzie polegała na przywróceniu funkcji całej dłoni.
Jak długo trwa rekonwalescencja?
Jeżeli przebieg rehabilitacji nie jest zakłócony, a zabieg chirurgiczny, bądź leczenie zachowawcze przyniosło oczekiwany efekt, powrót do pełnej sprawności możliwy jest już po około 8 tygodniach.
Czasem rehabilitacja i przywrócenie pełnej funkcji dłoni trwa dłużej, a w skrajnych przypadkach pełna manipulacja palcem nie zostaje przywrócona.
